Севернокорейският лидер Ким Чен Ир, който пристигна в столицата на руската република Бурятия - сибирския град Улан Уде, бе поканен да се разходи по бреговете на живописното езеро Байкал. Това съобщил за Франс прес говорител на местната администрация.
В Република Бурятия, населена главно с будисти, утре Ким Чен Ир и руският президент Дмитрий Медведев ще обсъдят ядрената програма на Пхенян и проблеми, свързани с енергетиката и хуманитарната помощ за Северна Корея, посочва АФП.
Програмата на Ким Чен Ир включваше и разходка с кораб в езерото, а също и дегустация на отбрани местни ястия: гозби от риба омул, която се среща само в Байкал, и бурятския специалитет буузи - тестени топчета, приготвени на пара, с пълнеж от кайма и лук, отбелязва АФП.
Ким Чен Ир се изкъпа в басейн с байкалска вода в компанията на Матвей Гершевич, председателя на бурятския парламент, съобщи ИТАР-ТАСС.
След това в столицата на Бурятия гостът посети авиационния завод в Улан Уде, който може да произвежда бойни самолети Су различни модели и хеликоптери Мил в граждански и военен вариант, включително за износ, добави руската агенция.
От съображения за сигурност Кремъл държи в тайна маршрута и срещите на Ким Чен Ир, който е в Русия от събота. Все пак руското президентство съобщи за разговор на севернокорейския гост с Виктор Ишаев, специален пратеник на президента Медведев за руския Далечен изток, и с представители на местните власти.
Преди това в събота лидерът на КНДР разгледа руска водноелектрическа централа.
Посетил вече Китай преди два месеца, Ким Чен Ир търси от своите съюзници икономическа помощ, за да преодолее недостига на храни в страната си и последиците от катастрофалните наводнения през юли.
В петък Русия обяви, че отпуска на Северна Корея хуманитарна помощ от 50 000 тона зърно, които ще бъдат доставени изцяло до края на септември.
Визитата на Ким Чен Ир в Русия идва след дискусии на високо равнище между представители на Пхенян, Вашингтон, Сеул и Пекин за евентуално подновяване на преговорите за севернокорейската ядрена програма, които са в задънена улица от декември 2008 г.
По всичко личи, че Северна Корея е готова да преговаря срещу помощ от чужбина, станала по-необходима от година насам, отбелязва Би Би Си.
Междувременно в Северна Корея се намира руска военна делегация. Според медиите руските военни смятат да подновят военните отношения с Пхенян и да се споразумеят за съвместни учения. Военни експерти обаче твърдят пред агенциите, че не става дума за военни доставки, добавя Би Би Си.
(БТА)