Аржентинският президент Нестор Киршнер изпрати полицейски части за първи път миналата седмица, за да потуши уличните протести, съобщи агенция Bloomberg. Размириците нарушиха търговията, заради блокираните мостове, магистрали и железопътни линии.
Решението на държавния глава е рисковано, като се имат предвид предстоящите през октомври избори за конгрес, смятат специалисти по проучване на общественото мнение.
Действията на президента са в отговор на гражданите, уморени от продължаващите с часове задръствания заради протестите. Четирима от всеки пет жители на столицата Буенос Айрес заявяват, че предпочитат правителството да предприеме мерки срещу протестиращите, повечето от които са безработни и искат увеличение на държавните помощи.
Хосе Клавериа, председател на Асоциацията на търговците на дребно, споделя, че бизнесът на някои търговци заради размириците е паднал с 50%.
Киршнер, който на 17 юни заяви, че никога няма да използва сила срещу протестиращи хора, смени тактиката си и на 24 август изпрати полицията за първи път от идването си на власт през 2003 г. Оттогава силите на реда са по улиците.
Според анализатори аржентинците не са съпричастни с протестиращите заради икономическото възстановяване на страната след най-голямата криза през 2002 г. Втората по големина икономика в Южна Америка отбелязва ръст за трета поредна година. Нивото на безработица е намаляло до 12.1% за второто тримесечие от 20.8% в края на 2002 г.
Протестиращите искат увеличение от 133% на месечните помощи, които са в размер на 150 песо (52 долара).
Според правителствени източници уличните протести са пречка пред инвестициите в страната. През май и юни 2004 г. протестиращите щурмуваха офисите на испанската петролна компания Repsol, пета по големина в Европа, както и девет ресторанта на McDonald's, с искания за храна, бутилирана газ и книги за бедните.
"Това не може да продължава", заяви в интервю на 29 август министърът на вътрешните работи Анибал Фернандес. "Тези хора причиняват сериозни проблеми на останалата част от обществото."