Първата атомна електроцентрала в Иран АЕЦ „Бушер“ ще бъде пусната официално в експлоатация днес.
Преди дни централата, която е построена от Русия, бе присъединена към националната мрежа с мощност от около 60 мегавата
В момента реакторът работи на около 35-40 % от мощността си. Очаква се АЕЦ „Бушер“ да достигне пълната си проектна мощност от 1000 мегавата след 2-3 месеца, съобщи иранският министър на външните работи Али Акбар Салехи, цитиран от ИТАР-ТАСС.
След задействането на централата на пълна мощност руски експерти ще я обслужват в продължение на година. След изтичането на този срок експлоатацията на АЕЦ „Бушер” ще премине изцяло в ръцете на ирански инженери.
Русия ще сътрудничи в бъдеще с Иран в нови проекти на ядрената енергетика освен АЕЦ „Бушер“, заяви руският министър на енергетиката Сергей Шматко, цитиран от Франс прес.
Шматко даде обща пресконференция в Техеран с иранския министър на външните работи Али Акбар Салехи. "Мога да кажа със сигурност, че в бъдеще ще продължим сътрудничеството с Иран в АЕЦ Бушехр, но също и в разработката на други проекти в ядрената енергетика", каза руският министър.
Той не уточни дали това означава нови ядрени електроцентрали, нито посочи конкретни срокове. Той напомни, че ядрената енергетика преживява труден период в цял свят след злополуката в японската АЕЦ Фукушима-1.
Строителството на първата в Иран и в целия регион атомна електроцентрала започна през 1975 г. от германската компания „Сименс“. След избухналата през 1979 г. в Иран ислямска революция и започналия по-късно иранско-иракски въоръжен конфликт строителните работи бяха прекратени, а договорът беше развален. През 1995 г. беше подписан руско-ирански договор за дострояването на първия енергоблок на АЕЦ „Бушер“, а през 1998 г. - допълнение към договора за пълното довършване от руската компания "Атомстройекспорт".