Френските власти обявиха днешния инцидент в център за обработване на ядрени отпадъци в южния град Маркул за приключен, съобщи Франс прес. Националната агенция за ядрена безопасност подчерта, че няма изтичане на радиация нито вътре в обекта, нито извън него, и не се налага предприемане на мерки за защита на населението.
Пожарът, причинен от експлозия в пещ за обработване на отпадъци с ниска радиоактивност, е бил овладян. Сградата, в която се намира пещта, не е претърпяла щети.
Един човек загина при инцидента, а четирима пострадаха, като един от тях получи тежки изгаряния. Никой от ранените не е бил облъчен с радиация.
Френската агенция за ядрена безопасност ще направи проверка, за да установи причините за инцидента. "Грийнпийс" поиска пълна и незабавна прозрачност за случая.
Този обект не е включен нито в проверката на френските ядрени инсталации, поискана от правителството, нито в последните инспекции, извършени от агенцията за ядрена безопасност, подчерта в комюнике представител на френския клон на международната екологична организация. Според него това показва за пореден път, че Франция не си е взела поуките от аварията в японската атомна електроцентрала "Фукушима 1" през март тази година.
Франция е най-зависимата от атомната енергия държава в света, отбелязва Ройтерс. На 58-те ядрени реактори в страната, които са подложени в момента на стрес тестове, се пада дял от 75% националното производство на електроенергия, напомня БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.