IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Разпятието предизвика спор в парламента в Полша

„Движението на Паликот“: Кръстът не е национален символ

Снимка: Архив Reuters

Снимка: Архив Reuters

За мнозина поляци малкото дървено разпятие в заседателната зала на парламента е символ на традициите на страната и на победата й над комунистическия режим, който се опитваше да заличи религията от обществения живот.

Но новата либерална партия "Движението на Паликот", която излезе на трето място на парламентарните избори миналата неделя, предизвика полемика с призивите си за сваляне на разпятието и за пълно отделяне на църквата от държавата.

Лидерът на партията Януш Паликот, бивш депутат и бизнесмен, каза, че ще призове долната камара да махне кръста.

"Кръстът не е национален символ. Символът на държавата са орелът и короната", заяви Паликот.

Партията изненада анализаторите, печелейки подкрепа от десет процента на изборите и измествайки от третото място лява партия с почти десетгодишна история.

Новата партия, в която има защитник на правата на гейовете и трассексуален, се кандидатира с антиклерикална програма, която призовава за ограничаване на влиянието на Католическата църква в политиката.

Повечето поляци са римокатолици. Представители на църквата участват в много държавни церемонии и оказват влияние върху консервативните гласоподаватели или тези от по-малките населени места, отбелязва БТА.

Мнозина изпитват любов и уважение към покойния папа поляк Йоан Павел II, не на последно място заради ролята му в националната борба срещу комунистическия режим през 80-те години. Докато беше папа, роденият във Вадовице Карол Войтила даде надежда на милиони, защото твърдо защитаваше демокрацията.

Официални представители на църквата се обявиха в защита на разпятието и казаха, че свалянето му ще е антиконституционно.

"Вярващите не бива да бъдат превръщани в граждани втора ръка", заяви Юзеф Клох, говорител на Конференцията на полския епископат и добави, че полската конституция позволява да има религиозни символи на обществени места. "Да спазваме конституцията", каза той.

Дървеното разпятие бе окачено през 1997 г. над една от вратите, намиращи се зад подиума, на който са местата на ръководството на Сейма, от двама депутати на партията "Изборно действие-Солидарност", създадена от членове на профсъюза "Солидарност".

Депутатите използваха стълба, за да закачат разпятието вечерта, след като заседанието бе приключило, без официални дебати и без разрешение.

Но управляващата партия "Гражданска платформа" и президентската канцелария се обявиха против намеренията на Паликот.

"Би било пълна подигравка с лозунга за модерна държава, който Януш Паликот така убедително защитаваше . . . ако неговата групировка започне парламентарната си кариера с война за кръста", каза в четвъртък Доналд Туск, лидер на „Гражданска платформа“.

Кръстът е символ на полското, заяви съветникът на президента Томаш Наленч.

Паликот твърди, че разпятието и други религиозни символи се използват в Полша за нуждите на политическата власт. Той каза, че неговата партия, ако е необходимо, ще постави въпроса пред Конституционния съд.

Лидерът на дясната опозиционна партия "Право и справедливост" Ярослав Качински заяви, че ще внесе резолюция, която да не позволи махането на кръста.

В подкрепа на становището си Качински заяви, че "всички независими полски парламенти" са заседавали в пленарна зала, в която е имало разпятие. "Просто такава е традицията", каза той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата