Изследването, проведено от Международната организация за миграция, открива нови тенденции в трафика на хора. Става въпрос за разработване на нови начини за намиране на жертви и прекарването им през границите.
Докладът показва, че годишно над 1000 души в Югоизточна Европа са идентифицирани като жертви на трафик и получават помощ и това са хората, които успяват да се спасят.
Организацията обаче смята, че това е само върхът на айсберга. Жертвите на трафика са предимно млади, бедни и много уязвими.
И тъй като страни като България, Румъния и Албания са постигнали успех в предупреждаването на младите момичета да не отговарят на обяви в медии, които предлагат работа в чужбина, трафикантите са измислили нови начини за привличане на жертви.
Уязвимите момичета стават мишена на млади мъже, които отначало започват връзка с тях, но истинската им цел е да ги продадат в бизнеса с проститутки.
Документът показва, че жените от Украйна масово стават жертви на трафик в Югоизточна Европа, а деца от Румъния и Молдова се озовават в Русия или Полша като просяци. Расте броят и на мъжете, които попадат в мрежите на трафика на хора.
В Албания 70% от хората, които са дошли там чрез мрежи за трафик, за да работят или да просят, са мъже. В Югоизточна Европа са открити дори и хора, прекарани от Китай, Ирак и Ливан.
Много от жертвите пресичат границите с легални паспорти, което затруднява още разкриването им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.