IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ЮНЕСКО прие Палестина за пълноправен член

България гласува "въздържал се"

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Генералната конференция на ЮНЕСКО – главният ръководен орган на Организацията на ООН за образование, наука и култура, прие Палестина за пълноправен член.

Резолюцията беше подкрепена от 107 държави, „против“ гласуваха 14. Мнозинството от делегатите посрещнаха решението с ръкопляскане.

България гласува "въздържал се". Страната ни работеше за формиране на обща европейска позиция, каквата обаче не беше постигната, съобщиха за Dnes.bg от пресцентъра на Министерството на външните работи.

При поименното гласуване заявката на палестинците беше подкрепена по-специално от Франция, Русия, Норвегия, Люксембург, Испания, Гърция, Финландия и Турция, предадоха световните агенции.

Подкрепата на Франция беше неочаквана, тъй като Париж многократно заяви, че смята гласуването в ЮНЕСКО за преждевременно и призова да се ограничи процесът на признаване на палестинската държава чрез процедура в ООН.

„Против“ гласуваха страни като Швеция, Чехия, Германия, Австралия, Канада, САЩ, Израел. Великобритания се въздържа.

В ЮНЕСКО нито една държава не разполага с право на вето. САЩ обаче предупредиха, че ако организацията на ООН за образование, наука и култура одобри палестинското членство, те ще спрат финансирането й, възлизащо на около 80 милиона долара.

САЩ са най-големият дарител на ЮНЕСКО, осигуряващ 22 процента от бюджета на организацията от общо 653 милиона долара.

Днешното гласуване в ЮНЕСКО е исторически ден на тържество за палестинците, заяви Сабри Сайдам, съветник на палестинския президент Махмуд Абас.

За нас това е политически стълб от многото стълбове в борбата ни за независимост и смятам, че сме по-близо до независимостта от всякога, добави той.

Това е много важно послание за онези, които се колебаят или са против палестинското искане в Съвета за сигурност, отбеляза Сайдам и призова страните в съвета, които са против, да преразгледат позицията си.

ЮНЕСКО стана първата агенция на ООН, която признава палестинската държава.

Този очакван изход на гласуването в ЮНЕСКО подкрепя палестинските усилия за международно признаване на бъдеща палестинска държава.

На 23 септември палестинците кандидатстваха за пълноправно членство в ООН, но кандидатурата им още не е гласувана в Съвета за сигурност. САЩ заявиха, че ако е необходимо, ще наложат вето на кандидатурата.

До момента палестинците са представлявани в ООН от Организацията за освобождение на Палестина /ООП/, обединяваща основните палестински фракции с изключение на ислямистите.  ООП има статут на постоянен наблюдател в ООН.

Досега палестинската държавност е призната от 131 страни, тоест повече от две трети от всички държави.

Палестинците се борят за създаване на своя държава в границите от 1967 година – на територията на Западния бряг и Ивицата Газа, със столица Източен Ерусалим.

Израел е против връщането към границите от 1967 година и отказва да дели Ерусалим с палестинците, обявявайки го за своя вечна неделима столица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата