Всеки пети жител на столицата на Европа Брюксел е мюсюлманин. Това съобщава тази сутрин вестник "Соар", като се позовава на данни от официално изследване, което предстои да бъде представено в Белгийската кралска академия.
Това означава, че хората от това вероизповедание в града са 236 000, отбелязва документът, изготвен от Католическия университет на Льовен.
Според автора на изследването сред мюсюлманите има ислямисти салафити с уклон към фундаментализма, но тяхното влияние не се определя като значимо.
По негово мнение не може да се говори за квартали-гета в Брюксел, а за "мюсюлмански територии".
Авторът призовава белгийските власти да се дистанцират от "исляма на посолствата" /непряко са критикувани представителствата на Турция и Мароко, отбелязва "Соар"/, както и от постоянното влияние на Саудитска Арабия чрез джамията в парка "Сенкантенер" в Брюксел.
Изследването оформя седем типични профила на мюсюлманина, заселил се в Белгия.
Единият е носталгичният тип на първото поколение преселници, пристигнали преди 40-50 години и превърнали мястото, на което са се заселили, в сходно на това, където са израснали. Тези хора живеят в своя малък свят, с малките етно магазинчета, с малък пазар /сук/ и топлото присъствие на жените, и почти не го напускат.
Вторият вид са националистите - те живеят в Брюксел, но сърцето им е в Турция, ако са турци. Те не губят връзка с родината си и са в постоянен контакт с турска държавна религиозна организация. Ако са мароканци, живеят в тясно сътрудничество със своето посолство, което пропагандира контролиран ислям.
Видът на "преданите" се сравнява с католическите енориаши - тези хора живеят в общността около джамията и от съвсем малки започват изучаването на Корана. Това обикновено са второ поколение имигранти, които освен на религията, обръщат внимание на образованието и на спорта. Такива обикновено са представителите на турското малцинство.
Групата на "бароните" /по сходство с историята в турски филм/ е съставена от млади хора, обикновено безработни, които се чувстват най-сигурни в квартала си, в собствена среда. Дори да не са много религиозни, те често се обвързват с каузи на малцинството, като защитата на общностното изискване момичетата и жените да носят забрадка.
"Активистите" е групата на мюсюлманите, които са увлечени от суфизма или салафизма. Тези хора живеят изолирано от света, който не приемат, а понякога се увличат и по идеите за въоръжена съпротива. Други от тях работят в полза на неправителствени организации, които помагат на хора в Чечения, Афганистан или
Босна и Херцеговина. До един те защитават каузи като обособяването на Палестинска държава и срещу войната в Ирак.
Групата на "некомплексираните" е съставена от второ или трето поколение имигранти - млади хора, които живеят сами или са млади родители, обикновено продължават образованието си и след гимназията, познават съвременните автори, пишещи за реформаторските тенденции в исляма. Това са хора с установена двойна идентичност - "твърдо от Брюксел" и "твърдо мюсюлмани".
Последната група е тази на африканците, дошли от районите южно от Сахара, понесени от мигрантските вълни, без Брюксел да е бил непременно тяхна цел предварително. Те не приемат града дори като временно убежище и се социализират с новото място, на което са попаднали, основно чрез контактите си с африканските
джамии.
(БТА)