От днес в продължение на две седмици - до 9 декември в южноафриканския град Дърбан ще се състои международна конференция за климата и мерките, които трябва да бъдат взети в борбата с глобалното затопляне, предаде Франс прес.
Във форума ще участват над 190 страни и международни организации, които изпращат 12 000 делегати, сред които министри, дипломати, природозащитници.
Водеща тема на конференцията ще бъде как да се помогне на най-уязвимите на климатичните промени страни и как да се подтикнат страните да действат в борбата с глобалното затопляне.
Основен въпрос ще бъде какво да се прави след изтичането на Протокола от Киото. Той е единствената юридическа рамка, която налага цели за намаляване на емисиите на парникови газове на около 40 индустриални държави по света. Протоколът обаче не е подписан от САЩ, нито от бързоразвиващи се пазарни икономики като Китай и Индия. Той обхваща по-малко от 30 процента от парниковите емисии в глобален план.
Срокът на действие на Протокола от Киото изтича в края на 2012 г. Развиващите се страни искат нови ангажименти от индустриалните сили, но страни като Канада, Япония и Русия отказват да поемат такива ангажименти.
Евентуално удължаване на действието на Протокола от Киото ще се основава на нов ангажимент от страна на Европейския съюз, който произвежда 11 процента от емисиите на парникови газове в света. Европа обаче обвързва това решение с изготвянето в Дърбан на пътна карта, поставяща основите на бъдещо глобално рамково споразумение, което ще може да бъде подписано през 2015 г. и да влезе в сила около 2020 г.
Не е ясно дали Китай, Индия и главно САЩ, парализирани от вътрешнополитическата ситуация, ще приемат да направят крачка напред към тази пътна карта. САЩ неотдавна отказаха да подкрепят работата на комисия, която трябваше да създаде Зелен фонд - механизъм за набиране на помощи за развиващите се страни, за да се адаптират по-добре към климатичните промени. Това вето от страна на Вашингтон породи опасения, че конференцията в Дърбан може да не се увенчае с успех.
(БТА)