Ситуацията в британското посолство в Техеран се нормализира час след като демонстранти нахлуха в сградата, предаде Франс прес. Ройтерс съобщи за втори нападнат комплекс на дипломатическото представителство на Великобритания.
Десетки ирански студенти, участващи в протест срещу санкциите, наложени от Великобритания на Иран заради спорната му ядрена програма, нахлуха в посолството, смъкнаха британското знаме, изгориха го и издигнаха на негово място иранския флаг.
Те изпочупиха с камъни прозорците и изгориха британски и израелски знамена. Демонстрантите скандираха "Смърт на Англия" и "Британското посолство трябва да бъде превзето".
Няколко десетки полицаи от отряда за борба с безредиците успяха да влязат в дипломатическото представителство след около половин час. Те прогониха студентите и обстановката в британското посолство се нормализира един час след началото на атаката.
Демонстранти щурмуваха и втори комплекс на дипломатическото представителство на Великобритания, в северната част на Техеран, на няколко километра от посолството, което е в центъра на иранската столица, предаде агенция Мехр, цитирана от Ройтерс.
Намиращите се вътре служители са успели да избягат през задния вход.
За момента не е ясно дали има пострадали служители на британското посолство при първото нападение.
Британското министерство на външните работи реагира гневно на двете атаки. Те бяха извършени, докато външният министър Уилям Хейг говореше на дебати в парламента. Хейг не коментира нападенията, но изрази очакване и други държави да наложат икономически санкции на Иран. Лондон ще предприеме твърди действия, ако Техеран понижи равнището на двустранните дипломатически отношения, предупреди той.
Вчера британското посолство поиска в комюнике от иранските власти да вземат адекватни мерки за неговата защита.
Миналата седмица британските власти забраниха на всички финансови институции във Великобритания да правят бизнес с ирански контрагенти, включително с централната банка на Ислямската република.
Икономическите санкции бяха наложени съгласувано със Съединените щати и Канада, след като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) изрази сериозни подозрения, че Иран се опитва да разработи ядрено оръжие.
В неделя иранският парламент одобри закон за понижаване на двустранните дипломатически отношения до равнище шарже д'афер, който предвижда британският посланик да бъде изгонен до две седмици. Законът бе утвърден вчера от Съвета на пазителите.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.