IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Безработицата в Чехия се увеличава до 9,8% през януари

Процентът на безработица остава тревожно висок в много промишлени и минни райони на страната

Безработицата в Чехия се увеличава до 9,8% през януари

Процентът на безработица в Чехия през януари възлиза на 9,8%, което е покачване от 0,3 пункта в сравнение с предходния месец, показват данните на чешкото Министерство на труда и социалната заетост.

Анализаторите предвиждаха ръст до между 9,9 и 10%.

Процентът на безработица остава тревожно висок в много промишлени и минни райони на страната, разположени в северните части, като в Мост, където безработицата стига до 23,3%. В Прага и предградията й този процент възлиза съответно на 2,9 и 3,6 на сто.

Според икономисти една от причините за безработицата е сезонната заетост и приключването на дейностите в земеделието и строителството. Те допълват още, че в действителност броят на обявените от предприятията свободни места се увеличава постоянно.

На много места се търсят нови служители, но работодателите не успяват да ги открият, тъй като безработните не разполагат с необходимите стаж и образование.

Икономистите очакват спад на безработицата под осем на сто едва през 2007 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата