След две седмици Лондон ще бъде домакин на среща, на която страните от Европейския съюз ще обсъдят резолюция за развитието на здравеопазването в страните от третия свят, включително и България. Целта е да бъде спряно навлизането на лекари от тези държави на западния пазар.
Това съобщи днес вицепрезидентът на Европейската федерация на лекарите на държавна практика /FEMS/ проф. Райнхард Ванек по време на срещата на организацията, която се провежда в комплекс "Ривиера" край Варна.
Пристигането на работници от Изток, включително на лекари, е проблем според общественото мнение в нашите страни, посочи и президентът на FEMS проф.Антони Бертран от Белгия.
Нашата организация категорично настоява проблемът с българските медици в Либия да бъде разрешен по приемлив начин. Тази ситуация е недопустима, ние категорично осъждаме случващото се в Либия и подкрепяме българките, бе позицията на двамата учени. Проф.Бертран уточни, че ще призове Генералната асамблея на федерацията да препотвърди декларацията в подкрепа на медиците ни, приета преди една година.
Всяка държава сама решава какъв процент от брутния си вътрешен продукт да отдели за здравеопазване, коментира проф.Ванек. Той посочи, че в Западна Европа този процент варира между 7 и 11. За България смятам, че е най-добре да бъдат заделени около 10 процента от БВП, бе препоръката на проф.Ванек.
В заседанието на FEMS край Варна вземат участие 30 представители от 17 организации на лекари от Белгия, Австрия, Италия, Испания, Португалия, Франция, Хърватия, Чехия, Полша, Словакия, Словения. Основните доклади са свързани с болнично финансиране, заплати и условия на труд, финансово състояние на лечебните заведения.