Зачестилите аварии с руски космически апарати може да са предизвикани от външна намеса, намекна шефът на руската космическа агенция Роскосмос Владимир Поповкин в интервю за „Известия“.
По повод съдбата на амбициозния проект „Фобос Грунт“, който беше изстрелян на 9 ноември и трябваше да се отправи към спътника на Марс, но така и не излезе на разчетената орбита, Поповкин каза:
„В момента няма яснота защо не се включи двигателната установка на „Фобос Грунт“. Неразбираеми са и честите проблеми с нашите апарати в момент, когато те летят над сенчестата за Русия страна на Земята – там, където ние не виждаме апарата и не приемаме телеметрични данни от него“, каза Поповкин.
„Не бих искал никого да обвинявам, но днес съществуват много мощни средства за въздействие върху космическите апарати и възможността те да бъдат използвани не бива да се изключва“, посочи още той.
В същото време, както призна шефът на Роскосмос, „Фобос Грунт“ е бил проектиран и създаден в условията на ограничени средства, което е предопределило рисковани технически решения.
„Станахме заложници на тези решения, тъй като вече бяхме обвързани със задължения към Европейската космическа агенция, чиито прибори бяха там, и с китайските ни колеги, чийто спътник взехме да изпратим на Марс заедно с „Фобос“, каза Поповкин.
По думите на шефа на Роскосмос, тъй като апаратът е бил създаван дълго време, гаранцията и срокът за експлоатация на много от неговите възли са изтичали.
„Ако не успеехме да го изстреляме по време на "прозореца" към Марс през 2011 г., трябваше просто да го изхвърлим, да отпишем като загуба 5 милиарда рубли, вложени в него“, каза Поповкин.
Миналата седмица пресслужбата на Роскосмос съобщи, че отломки от „Фобос“ ще паднат на Земята най-вероятно на 15 януари. Точното време и мястото на падане на отломките от апарата обаче ще могат да бъдат определени само ден преди това.
Според разчетите на руската Федерална космическа агенция до Земята ще достигнат 20-30 отломки от междупланетната станция.
Основната част от апарата ще изгори в атмосферата.
От Роскосмос увериха, че радиоактивните материали, които се намират на „Фобос Грунт“, не представляват опасност, посочва Би Би Си.
През 2001 г. руският космически отрасъл беше преследван от цяла серия аварии и неуспехи.
От общо 34 изстрелвания пет завършиха с изгубване на космическия апарат.