IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Еврокомисар: Свалянето от интернет е кражба

Свалянето на файлове с нетърговска цел обаче няма да се преследва

 Еврокомисар: Свалянето от интернет е кражба

Карел де Гухт. Снимка: Reuters

Свалянето на песен от интернет е като кражбата на ябълка, заяви комисарят по търговията на ЕС Карел де Гухт в Европейския парламент по време обсъждане за Търговското споразумение срещу фалшификатите (АCТА) в Брюксел. Европарламентът трябва да ратифицира споразумението от името на ЕС и да организира серия от дебати преди решаващото гласуване.

„Няма морална разлика между свалянето на файлове и физическата кражба", заяви еврокомисарят. Според него защитата на интелектуалната собственост е също толкова важна, колкото правото на информация. От правна гледна точка интелектуалната собственост е като всяка друга и използването й без разрешението на собственика е незаконно, каза комисарят, който е юрист по образование.

Де Гухт, който от 2009 г. води преговорите по споразумението от името на ЕС, защити АCТА, настоявайки, че тя няма да доведе до промяна на съществуващото вече в Европа законодателство за защита на интелектуалната собственост, но чувствително ще подобри защитата на европейските стоки и патенти по света. Той увери, че действията, които в момента не се смятат за престъпление, няма да бъдат криминализирани и че свалянето на файлове с нетърговска цел няма да се преследва, ако вече не е част от вътрешното законодателство на европейска страна членка.

Еврокомисарят заяви, че уличните протести против АCТА "в най-студените зимни дни, ни дават кураж, че хората могат да се обединяват около каузи", но "протестите не са единственият начин да се прави демокрация". Според него дебатът по АCТА страда от невярната информация, която се дава на гражданите, че ще последват ограничаване на свободи и на интернет. Комисарят отхвърли твърденията, че доставчиците на интернет ще бъдат заставяни да следят трафика в мрежата, че ще се претърсват лаптопите на гражданите и че търговските компании ще получат по-лесен достъп до личните данни на потребителите.
Европейската комисия поиска преди няколко дни Европейският съд да разтълкува дали споразумението не накърнява европейските ценности и свободи. 37 страни, включително България, вече са подписали споразумението, включително Еврокомисията. Европейският парламент трябва да ратифицира споразумението от името на ЕС, отделно страните, които са го подписали, трябва да го предложат за одобрение на своите депутати, преди то да влезе в сила.

Евродепутатите изслушаха двама университетски професори - Майкъл Гейст от Университета в Отава и Кристоф Гейгер от Университета в Страсбург. Първият предупреди, че малките държави, присъединили се към АСТА ще бъдат подложени на по-интензивен натиск от звукозаписните компании да засилят преследването срещу фалшификатите и онлайн пиратството. Проф. Гейгер посочи, че ефектът от новия договор може да е спорен, тъй като най-големите производители на подправени стоки като Китай, Индия и Египет, не са страна по АCТА. Дебатът се състоя само ден, след като в Европейския парламент беше внесена петиция от над 2,4 млн. подписа срещу ратификацията на споразумението.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата