Израел е поискал от САЩ да му доставят усъвършенствани противобункерни бомби и самолети за презареждане с гориво във въздуха, които биха могли да подобрят способностите му за удари срещу ирански подземни ядрени съоръжения, предаде Ройтерс, като се позовава на израелски служител.
Подобна молба е отправена по време на визитата на премиера Бенямин Нетаняху във Вашингтон тази седмица, каза пожелалият анонимност служител, потвърждавайки появили се съобщения в медиите. Той обаче опроверга като нереалистични твърденията, че САЩ ще поставят като условие за предоставяне на оръжията обещание от Израел да не атакува Иран тази година.
Нетаняху е казал на президента на САЩ Барак Обама в понеделник на срещата им в Белия дом, че Израел още не е взел решение за военна акция срещу Иран. Това разкриха източници, запознати с разговора между двамата.
Нетаняху даде да се разбере, че Израел може да прибегне до сила, ако Техеран, който отрича обвиненията, че тайно се опитва да се сдобие с ядрено оръжие, продължи да се противопоставя на натиска на световните сили да се откаже от ядрената си програма.
Опасността от израелско-иранска война притеснява президента Барак Обама, който се надява да бъде преизбран на поста през ноември и предупреждава да не се разпалват повече конфликти в Близкия изток. Освен това война в Персийския залив би пратила цените на суровия петрол до небесата, отбелязва Ройтерс.
На първа страница в днешния брой на израелския вестник "Маарив" се съобщава, че Обама е обещал на Нетаняху да снабди Израел с исканата тежка екипировка в замяна на уверение, че няма да има атака срещу Иран през 2012 г.
Широко прието е, че Израел е единствената страна в Близкия изток, притежаваща ядрен арсенал, но конвенционалната му боева мощ може би е недостатъчна за нанасяне на трайни поражения върху иранските добре укрепени ядрени съоръжения, разположени на различни и отдалечени места.
Израел разполага с ограничени запаси от по-остарели и по-малки противобункерни бомби и съвсем малък флот от самолети за презареждане във въздуха, доставени от Вашингтон.
Западните сили подозират, че иранската програма за обогатяване на уран е с военно предназначение, докато Иран настоява, че тя е изцяло гражданска - за производство на електроенергия, отбелязва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.