IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ООН обсъжда въвеждане на "брутно вътрешно щастие"

"Това да стане, ако човечеството иска да избегне саморазрушителния си курс"

Президентът на Коста Рика Лаура Чинчила. Снимка: архив, Reuters

Президентът на Коста Рика Лаура Чинчила. Снимка: архив, Reuters

Дали щастието трябва да стане показател за развитието на една страна? Дали не е време концепцията за брутен вътрешен продукт да бъде заменена с тази за брутно вътрешно щастие?

Премиерът на Бутан Джигме Тинли заяви на среща на ООН на високо равнище, че не просто трябва, а е задължително това да стане, ако човечеството иска да избегне настоящия си неустойчив и саморазрушителен курс, предаде Асошиейтед прес.

Малката хималайска държава, която е най-щастливата страна в Азия според първия доклад на ООН за щастието в света, свика срещата в рамките на усилията си да разработи нов икономически модел, базиран на принципите на щастието и добруването.

"Моделът за развитие, базиран на БВП, който предполага безкраен растеж на планета с ограничени ресурси, вече не е икономически смислен. Той е причината за нашите безотговорни, неморални и саморазрушителни действия", каза Тинли. "Целта на развитието трябва да е създаване на благоприятни условия чрез държавна политика за преследване на крайната цел - щастието от всички граждани", добави той.

Конференцията под мотото "Щастие и добруване: Определяне на нова икономическа парадигма" събра стотици държавни представители, в това число президента на Коста Рика Лаура Чинчила, академици и други обществени лидери. Всички те се съгласиха, че щастието е важно, макар и да не подкрепиха задължително предложения от Бутан индекс.

Докладът за щастието в света сочи, че най-щастливите страни са Дания, Норвегия, Финландия и Холандия, а бедни държави като Того, Бенин, Централноафриканска република и Сиера Леоне са на последно място. Според проучването обаче социални фактори като силата на социалната подкрепа, липсата на корупция и степента на
лична свобода са по-важни от богатството.

Проучването дава някои практични предложения на правителствата да направят гражданите си по-щастливи, като например да посрещат основните им нужди, да засилят социалната система, да прилагат активна трудова политика, да подобрят услугите, свързани с психическото здраве, да подкрепят съчувствието, алтруизма и честността и да помагат на обществото да устоява на хиперкомерсиализма, пише БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата