Руското Министерство на извънредните ситуации (МИС) започна борба на два фронта, пише московският официоз "Росийская газета" под заглавие "Горим или потъваме?".
Проблемът с придошлите пролетни води все още не е решен, а междувременно пожарите в Русия дават все повече поводи за тревога, пояснява вестникът.
Спасителите наистина ликвидират успешно последиците от наводненията в поречието на Волга, но водата в Тамбовска област - южната част на европейска Русия, продължава да се покачва.
Същевременно обаче министерството е принудено да засилва мерките за борба с пожарите, по-специално в Сибир, където ситуацията е най-опасна.
Според Националния център за управление на кризисни ситуации огън е обхванал много гори в Забайкалския край и Бурятия; горски пожари има също в Краснодарския край, Новосибирска област и Република Тува. В Сибир са регистрирани 77 огнища на горски пожари върху 8300 хектара площ, а синоптиците прогнозират силни ветрове, които може да разнесат пламъците.
При все това положението още не е критично. Практиката показва, че най-ефективно е пожарогасенето с помощта на авиация.
Според Максим Владимиров от МИС тази година огнеборците във федерацията ще разполагат с подкрепата на 143 самолета и хеликоптера, равномерно разпределени из цялата територия. За гасене на природни пожари в цялата страна е формирана групировка, включваща почти един милион души със 125 хиляди единици техника. Засилен е и космическият мониторинг на пожароопасната ситуация, посочва вестникът, цитиран от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.