Случай на заболяването "луда крава" е установен в кравеферма в щата Калифорния - първи в САЩ от 2006 г. насам. Властите уверяват, че няма опасност за потребителите, предаде Асошиейтед прес.
Заразената млечна крава е четвъртият такъв случай в САЩ. Първият е от 2003 г., когато заразата е била открита в родена в Канада крава в щата Вашингтон. Вторият е от 2005 г. в Тексас, а третият - от 2006 г. в Алабама.
Новия случай е бил открит в рамките на програма на министерството на селското стопанство за наблюдение, съгласно която за това заболяване се изследват 40 000 крави годишно.
Месото на заразената крава не е било предназначено за месопреработвателната промишленост и пазара. На практика няма причини за тревога, каза главният ветеринарен инспектор към министерството Джон Клифърд.
Болестта "луда крава" или спонгиформна енцефалопатия по говедата е смъртоносна за кравите и може да причини смърт при хора, яли заразено говеждо. Световната здравна организация съобщи, че според изследванията човек не може да се зарази, пиейки мляко от болни от "луда крава" животни.
Министерството на селското стопанство на САЩ е сигурно в здравето на американския добитък и в това, че месото и млечните продукти не представляват каквато и да било опасност, обяви ведомството, цитирано от Франс прес.
Човешкият вариант на заболяването, наречен "болест на Кройцфелд-Якобс", е рядко и смъртоносно дегенеративно заболяване на главния мозък. Епидемия от "луда крава" с пик през 1993 г. имаше във Великобритания. Тя стана причина за смъртта на 180 000 глави добитък и на над 150 души, припомня АП.
Междувременно Европейската комисия обяви днес, че не възнамерява да налага конкретни мерки върху вноса от САЩ, след като за първи път от шест години в САЩ бе открит случай на болестта "луда крава", предаде Ройтерс.
"Комисията е доволна, че новият случай на спонгиформна енцефалопатия по говедата е потвърден в рамките на продължаващата система за надзор в САЩ, което предотврати влизането на това месо в хранителната верига", отбелязва в съобщение Фредерик Венсан, говорител на еврокомисаря по здравеопазването и по въпросите на потребителите Джон Дали.
Мексико, Южна Корея и Япония - три от водещите пазари на американско говеждо - ще продължат вноса, макар че две големи южнокорейски търговски вериги вече спряха продажбите.