България ще финансира издръжката на афганистанските сили за сигурност с 500 хиляди долара годишно, заяви в Чикаго президентът Росен Плевнелиев пред придружаващите го български журналисти.
Решение за това Министерският съвет на Република България е взел на 9 май. Със същото решение на президента се възлага да обяви размера на българския финансов ангажимент на срещата на най-високо равнище на НАТО в Чикаго, съобщи представител на българската делегация.
Обявената от България сума е минимумът, с който могат да участват членовете на държавите членки на международната военна коалиция в Афганистан. Общия размер на фонда за издръжка на афганистанските сили за сигурност е 4,1 милиарда долара.
Основната част от тази сума се поема от САЩ - 2,8 милиарда долара. Останалите 1,3 милиарда долара се разпределят между останалите членове на коалицията.
Афганистан поема на реципрочна основа да предоставя годишно по 500 милиона долара за периода 2015-2018 г. След тази дата ще бъде направена оценка на резултатите.
Ангажиментът на международната общност към сигурността на Афганистан и издръжката на афганистанските сили за сигурност ще бъде потвърден на среща на външните министри на страните от ИСАФ през юли в Токио. Япония е сред страните партньори на Алианса.
Данните за финансовите ангажименти на страните от ИСАФ са били обявени на състоялата се официална вечеря, дадена от домакина - президента на САЩ Барак Обама - и от генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен за държавните и правителствените ръководители на страните, участвали в срещата на върха на Алианса.
Финансовата подкрепа за афганистанските сили за сигурност след пълното изтегляне на международния военен контингент в края на 2014 г. е един от елементите, изтъкнат в приетата обща декларация на състоялата се днес среща на НАТО за Афганистан. Документът потвърждава дългосрочния ангажимент на 50-те държави от коалицията и Афганистан.
Приет бе и стратегически план за характера и ангажиментите на НАТО след 2014 г.
България очаква от Афганистан да положи усилия за подобряване на управленските структури на страната, утвърждаването на върховенството на закона и спазването на човешките права. България постави допълнителен акцент върху изискването да се спазват правата на жените в Афганистан. Освен това България се присъедини към т. нар. коалиция на ангажираните, създадена по инициатива на Дания, чиято задача е да координира и насърчава финансовия принос на страните участнички в коалицията в Афганистан.
От своя страна Афганистан пое ангажимента до края на 2013 г. 75 на сто територията на страната да премине изцяло под контрола на афганистанските сили за сигурност, в сравнение с 50 на сто от населението на страната, което в момента живее на земи, където афганистанската армия и полиция са поели изцяло отговорността за поддържане на реда и сигурността.
Към края на 2014 г. цялата територия на Афганистан трябва да премине под контрола на афганистанските сили за сигурност.
Срещата за Афганистан за пръв път бе организирана във формат "ИСАФ плюс", тъй като на нея бяха поканени Русия и държавите от Централна Азия, които оказват логистична и транспортна подкрепа за транзита на военни и невоенни стоки и материали към и от Афганистан, пише БТА.