IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Трагедията в Краснодарския край е могла да бъде предотвратена

Руският печат търси вината в местните власти

Над 170 са жертвите от наводнението в Краснодарския край. Снимка: Reuters

Над 170 са жертвите от наводнението в Краснодарския край. Снимка: Reuters

Руските вестници обсъждат възможните причини за наводненията в южния Краснодарски край, в които загинаха над 170 души и пострадаха повече от 12 хиляди. За ликвидиране на последиците от бедствието са изпратени близо 3 хиляди души с 504 единици техника, пише "Росийская газета".

В днешния ден на траур хората си задават неудобни въпроси: "Кой уби стотици жители на Кримск - дъждовете или необмислено изпускане на вода от язовира? Защо чиновниците от Министерството на извънредните ситуации и градската администрация не започнаха евакуация или поне не събудиха спящия град?", пише "Независимая газета".

Отговори се очакват от започналото следствие, но държавните медии "убеждават гражданите, че са били адекватно информирани за заплахата, че язовирът изобщо не е изпускан и такива слухове пуска само опозицията". При все това в Кримск "май няма хора, които да вярват", че градът е наводнен от дъждовете, а не от язовирни води, пише кореспондент на "Комерсант". "Засега е трудно да се обясни как и защо дъждовната вода се е събрала в мощно цунами", високо до 7 метра според очевидци, изтъква "Независимая газета".

Изпускането на водата от местния язовир е технически невъзможно, убедили се граждани, прелетели над него с хеликоптер по покана на местните власти, твърди губернаторската пресслужба. Според "Росийская газета" обаче жителите просто не са били предупредени за заплахата, посочва Би Би Си.

Броят на жертвите в Краснодарски край можеше да е в пъти по-малък, ако там действаше модерна система за предупреждение при извънредни ситуации, изтъква в. "Известия". Според негови източници в администрацията наличните средства са монтирани още по съветско време, преди повече от 30 години. Сигналът е бил
даден час и половина след удара на стихията, при това много тихо, и мнозина от удавените са загинали в съня си, твърди източник на вестника.

Проливните дъждове са често явление в региона, но за тях не са готови нито синоптиците, нито местните власти, нито Министерството на извънредните ситуации, нито комуналните служби. Преди 10 години тук вече имаше подобно бедствие, но днешните "резултати" сочат, че "местните власти не се учат дори от собствените си грешки", заключава в ."Известия".

В. "Ведомости" също напомня за двете наводнения в региона през 2002 г., когато загинаха към 200 души, пострада и град Кримск. Още 17 станаха жертви на наводнения по тези места през 2010 г., пише изданието и се пита дали този път освен стихията не става дума за немарливост и нехайство. След предишните трагедии местните власти не са направили проверка на хидротехническите съоръжения, не са укрепили дигите, нито са построили нови. Не са наказани адекватно и виновните длъжностни лица.

"Катастрофата в Кримск можеше да бъде и предвидена, и предотвратена", пише "Московский комсомолец".

Досегашните наводнения в региона са откроили "крайната запуснатост в решаването на проблема кой да отговаря за състоянието и поддръжката на хидротехническите съоръжения, както и наличието на голям брой просто безстопанствени съоръжения в незадоволително състояние", гласи документ от 2003 г., цитиран от вестника. В този любопитен документ се изреждат необходими мерки за подобряване на положението: редовно почистване на речните корита, подготовка на населението за евакуация и др. Сред авторите е Юрий Воробьов, тогава първи зам.-министър на извънредните ситуации, впоследствие руски сенатор.

Във връзка с трагедията опозиционната партия "Справедлива Русия" ще постави в Държавната дума въпроса за оставка на краснодарския губернатор Александър Ткачов. Комунистите смятат да подкрепят това искане, пише "Комерсант". Между другото,според депутат от комунистическата партия Ткачов искал да я забрани в своя регион.

Ткачов обаче остава непотопяем, коментира "Утро". Според официалната версия в Краснодарския край за два дни е паднал дъжд, колкото е нормата на четири месеца. Стихията бе "огромна изненада" за властите и "човек не може нищо да направи срещу това, няма такава възможност", заявява губернаторът в интервю за "Известия". Той обаче обещава да присъства на днешните траурни церемонии и "морално, по човешки да подкрепя" пострадалите жители.

Докато в региона се реализира без сериозни провали един от най-амбициозните проекти от "Путинския период" в най-новата история на Русия - Олимпиадата в Сочи през 2014 г., губернаторът може да не се страхува от оставка. Но щом го подкрепя, федералният център ще трябва да отговаря и за политическите му грешки.

Гражданските активисти в Кримск потвърдиха, че язовирната стена е цяла и в нея няма шлюзове за изпускане. Но без резултат - в блоговете вече ври и кипи. "Народната" версия за причините за наводнението всъщност е черен знак, изпратен на властта: хората разбират, че "слугите на народа" са на другата страна на барикадата, че са по-скоро техни противници, а не защитници. Че по-скоро може да ги удавят, а не да им протегнат ръка за помощ, добавя "Утро".

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата