Един шейх и мирът са взривени в Дагестан. Новият терористичен акт е насочен срещу религиозното помирение в руската република, пише в. "Комерсант".
Вчера атентаторка самоубийца взриви в селището Чиркей на дагестанския Буйнакски район 74-годишния шейх Саид Афанди ал Чиркави, духовен наставник на мнозина местни мюсюлмани, имал десетки хиляди ученици (наричани мюриди в ислямската традиция).
Заедно с шейха загинаха още седем души - жена му, четирима поклонници, 12-годишно дете и самата терористка. Има и неколцина ранени, посочва изданието.
Възрастна жена, преоблечена като поклонничка, влязла в дома на Саид Афанди в Чиркей и задействала взривно устройство, скрито под дрехите й, напомня централният печат предварителни данни на федералното следствие. "Бомбата не е била мощна, но заредена с поразяващи елементи" и е избухнала само на метър или два от шейха, уточнява "Комерсант".
Часове след трагедията в Чиркей се събрали хора от различни краища на Дагестан, за да споделят болката от загубата на духовния си водач. Според очевидци плачещи хора имало из улиците на много градове и села, а за погребението в самия Чиркей вечерта пристигнали близо 80 хиляди души.
Многобройните мюриди на Саид Афанди, наставник на две мюсюлмански братства, го смятали за велик човек. Шейхът проповядвал суфитския ислям, наричан в Дагестан "традиционен", за разлика от салафизма, известен още като уахабизъм. За да получат духовни задачи от своя учител, при него идвали "не само обикновени мюсюлмани, но и най-влиятелни дагестански политици".
Според мнозина експерти убийството на такъв човек може да предизвика "най-неблагоприятни последици за републиката, бездруго балансираща напоследък на ръба на гражданската война", изтъква всекидневникът. Той припомня първото - несполучливо покушение срещу шейха през 2007 г. Разследващите се надяват да стигнат до организаторите, след като бъде разпозната атентаторката, "чиято глава е запазена добре след взрива".
Впрочем за тях е очевидно, че става дума за местните нелегални въоръжени бойци, наричани в Дагестан "горските", се казва в материала. "Оставете горите на дивите зверове, върнете се сред хората!" - призовавал ги Саид Афанди по време на дагестанския народен събор през 2010 г. В проповедите си той заклеймявал уахабитите и твърдял, че атентаторите самоубийци "изобщо няма да доближат рая и да усетят благоуханието му".
Има версия, според която престъплението цели да осуети очерталото се помирение между различните течения сред дагестанските мюсюлмани - Саид Афанди благословил общата им сбирка през април т. г. в централната джамия на град Махачкала.
Още на 3 май обаче терористи самоубийци нападнаха полицейски пост в Махачкала и убиха 13 души, сред които и цивилни, а над сто бяха ранени. Това престъпление доста затрудни сближаването между салафитите и привържениците на традиционния ислям.
Организаторите на вчерашния атентат може би искат да накарат и хиляди ученици на шейха да грабнат оръжие, предполага "Комерсант".
Конфронтацията между привържениците на различни течения в исляма, главно суфитите и салафитите, вече е в остра фаза и точно това е причина за убийството на шейха. Това заявява пред "Новие известия" Фарид Асадулин, заместник-председател на Духовното управление на мюсюлманите от европейска Русия. Асадулин говори също за евентуална "външна следа" – намеса на арабски "сили, които се стремят да откъснат Кавказ от Русия и да създадат Кавказко емирство". Наред с Гейдар Джемал,
председател на Ислямския комитет на Русия, той не изключва и друга причина - провокация от страна на силовите структури. "Напоследък суфитите и салафитите сближаваха своите позиции и бяха постигнали някои договорености; ако радикалите искаха да премахнат Саид Афанди, отдавна щяха да го сторят", коментира Джемал.
Официално съобщение за мотивите на престъплението няма, но местните правоверни са твърдо убедени, че шейхът си е спечелил врагове с активната си позиция и критиките срещу радикалните екстремисти, пише "Росийская газета".
Официозът припомня, че през октомври 2011 г. в Дагестан бе застрелян шейх Сиражудин Хурикски, следовник на Афанди, също тачен от мюсюлманите в руската република. Следствието посочи тогава сред най-вероятните причини нетолерантността на шейха към радикалните ислямски течения в Дагестан. "Това престъпление все още не е разкрито" , отбелязва "Росийская газета“, цитирана от БТА.