Германия и Полша подкрепят идеята за пряко избиране на ръководителите на ЕС от гражданите като средство за справяне с евроскептицизма, подхранван от дълговата криза, предаде Франс прес.
Размишлявахме как бихме могли да върнем доверието в ЕС, заяви германският външен министър Гидо Вестервеле, който участва в среща на Групата за размисъл над бъдещето на ЕС. Тя е била съставена от министрите на външните работи на 11 европейски страни, която ще представи своите препоръки на президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Трябва да разберем, че сме общност на ценности и сме длъжни да защитим нашия европейски модел. Кризата с дълговете все повече се превръща в криза на доверието.
Смятам, че е решаващо и жизнено важно да осигурим повече прозрачност и демократичност в европейските ни институции и затова се присъединявам към идеята за преки избори в ЕС. Смятам че това би било много добър отговор на липсата на доверие, която изпитваме сега в ЕС, каза Вестервеле.
Полският външен министър Радослав Шикорски подкрепи германския си колега, предаде БТА. Обмисляме как да направим Европа по-демократична. Имаме конкретни институционални предложения.
Преките избори на висшите ръководители са една от тези възможности, каза той. Освен Полша и Германия в групата участват Австрия, Белгия, Дания, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия и Испания.
Според австрийския външен министър Михаел Шпинделегер преките избори биха могли да се организират на всеки пет години едновременно с изборите за Европейски парламент.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.