Над сто милиона души ще умрат до 2030 г., а глобалният икономически ръст ще спадне с 3,2 на сто от брутния вътрешен продукт, ако светът не предприеме нищо в отговор на климатичните промени. Това сочи доклад, поръчан от 20 правителства, предадоха Ройтерс и Франс прес.
С повишаването на средните глобални температури в резултат на въглеродните емисии ефектите, проявяващи се на Земята като топенето на полярните ледове, екстремните метеорологични явления, сушата и повишаващото се равнище на океаните и моретата, ще застрашат хората и препитанието им, се казва в доклада на
хуманитарната организация DARA.
Тя е изчислила, че пет милиона души умират всяка година от замърсяване на въздуха, от глад и болести в резултат на климатичните промени, предизвикани от икономиките с големи въглеродни емисии. Смъртните случаи ще нараснат до шест милиона годишно през 2030 г., ако продължи сегашното потребление на изкопаеми горива.
Климатичните промени сега забавят с 1,6 процента глобалното икономическо производство и ще доведат до двойно увеличаване на цените през следващите двайсет години, се посочва в доклада, цитиран от Франс прес, който предстои да бъде представен днес в Ню Йорк.
"Бездействието към климатичните промени вече е причина за спад от 1,6 процента на БВП в световната икономика или 1200 милиарда долара в години на процъфтяване. Бързо покачващите се температури и въглеродното замърсяване ще допринесат за двойно увеличение на цените до 3,2 от глобалния БВП до 2030 г.", се казва в доклада. "За по-малко от 20 години Китай ще понесе в най-голяма степен тези загуби - над 1200 милиарда долара", прогнозират авторите на доклада, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.