Изпадналият в немилост бивш член на Политбюро на Китайската комунистическа партия Бо Силай е изключен от партията и ще бъде съден, съобщиха осведомителните агенции, позовавайки се на агенция Синхуа.
Бо Силай, който беше кандидат за висш партиен пост, преди да бъде замесен в скандал, включващ убийство, ще бъде съден за корупция, злоупотреба с власт, вземане на подкупи и непристойни връзки с жени. Съпругата на бившия партиен лидер на град Чунцин, Гу Кайлай, през август беше осъдена на смърт за убийството на британски гражданин при отложено изпълнение на присъдата.
Конгресът на Китайската комунистическа партия, на който ще бъде избрано ново ръководство на Китай, ще започне на 8 ноември. Досега предположенията бяха, че той ще се състои през октомври.
Очаква се на 18-ия конгрес да бъдат одобрени нови ръководители, които ще сменят партийния и държавен лидер Ху Цзинтао, премиера Вън Цзябао и други висши функционери, които ще се пенсионират.
В съобщението на Синхуа се казва, че действията на Бо Силай са предизвикали сериозен отзвук и много са навредили на "репутацията на партията и на държавата", имали са изключително пагубен ефект и в страната, и в чужбина. В скандала около убийството, извършено от съпругата му, Бо е "злоупотребил с властта си, допуснал е сериозни грешки и носи голяма отговорност", се посочва още в декларацията на Политбюро, разпространена чрез държавната информационна агенция.
Бо почти със сигурност ще отиде в затвора. Тъй като до конгреса остават шест седмици, е възможно процесът срещу Бо да завърши преди партийния форум. Досега се говореше, че ако бъде съден, Бо може да получи лека присъда, но след днешните съобщения това изглежда малко вероятно, отбелязва Ройтерс.
Политбюро препоръчва на "партийните организации на всички равнища да използват случая на Бо Силай, извършил тежки дисциплинарни нарушения, като отрицателен пример".
Сред провиненията на Бо са посочени не само действията му във връзка с бягството на полицейския шеф Ван Лицзюн, укрил се в американско консулство, и убийството, извършено от жена му.
Посочва се, че "грубите му нарушения на партийната дисциплина" датирали от времето, когато работел в Далян и Ляонин, и когато бил министър на търговията. Твърди се също, че е имал "неприлични отношения с много жени". Следствието открило и улики за други престъпления, но не се уточнява какви.
Лай Хунгуей, преподавател по съвременна китайска история в университета в Нотингам, смята, че комунистическата партия може би ще иска да приключи с делото на Бо преди конгреса, който ще започне по-късно от очакваното отчасти и заради продължаващите дискусии за съдбата на бившето партийно величие. Целта е процесът да не се превръща в тема на обсъждане и да не отклонява вниманието на обществото от конгреса.
Виден китайски патолог изрази вчера съмнение в официалната версия за смъртта на британския бизнесмен Нийл Хейуд, предизвикала големия политически скандал. Г-жа Вън Сюемей заяви за Би Би Си, че са малко доказателствата, че британецът е бил отровен с цианид. Според китайската експертка разказът на съпругата на Бо Силай пред съда за това как е отровила Хейуд не пасва на отравяне с цианид. Цианидът предизвиква мълниеносно задушаване, спазми и инфаркт. Кожата става ярко червена - признаци, които следователите няма как да пропуснат. Освен това тестът за употреба на цианид е стандартна практика в китайската съдебна медицина, но на процеса тест не е бил представен като доказателство. Г-жа Ван каза, че според нея е била използвана друга отрова. На Хейуд не е била направена аутопсия. Тялото е било кремирано. Според първоначалната версия за смъртта му той е починал от алкохолно отравяне или от инфаркт, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.