Русия заяви днес на НАТО и световните сили, че не бива да търсят начини за намеса във войната в Сирия или да създават буферни зони между бунтовниците и правителствените войски. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на изявление на руския заместник-министър на външните работи Генадий Гатилов.
Изказването му е едно от най-силните предупреждения към Запада и лидерите на страните от Залива от началото на конфликта.
"В контактите ни с партньорите от НАТО и региона ги призоваваме да не си търсят претекст за военен сценарий или за инициативи като хуманитарни коридори и буферни зони", заяви той.
Гатилов призова Сирия и Турция да проявяват максимална сдържаност в двустранните отношения.
Междвременно Иран предупреди съюзника си Сирия, че ако прибегне до употреба на химически оръжия, правителството ще загуби изцяло легитимността си, предаде Франс прес.
В отговор на въпрос дали е възможно Сирия да използва химическо оръжие и каква ще е реакцията на Техеран, иранският външен министър Али Акбар Салехи заяви, че ако стане нещо подобно, "това ще е краят на всичко".
"Ако една страна, включително Иран, използва оръжия за масово поразяване, това е краят на легитимността на правителството й", каза Салехи. "Оръжията за масово поразяване са против човечеството, това е нещо неприемливо за всички", добави той.
Иранските войски станаха жертва на атаки с отровен газ от иракската армия по време на войната между двете страни през 1980-1988 г., напомни Салехи.
Вчера сирийският външен министър Уалид Муалем обвини Вашингтон, че използва претекста за химическите оръжия, за да се опита да свали сирийското правителство, както направи в Ирак.
Сирийското правителство носи отговорност за запасите си от химически оръжия и "евентуалната им употреба", независимо от това, че страната не е подписала международната конвенция за забрана на развитието и производството на химически оръжия, заяви от своя страна генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, цитиран от ИТАР-ТАСС и ДПА.
Бан Ки Мун предупреди сирийското правителство, което признава, че има запас от химически оръжия, че евентуалното им използване би било "възмутително престъпление с ужасни последствия".
Бан заяви също, че в писмо до сирийския президент Башар Асад е изразил "сериозното си безпокойство" от наличието на химически оръжия в Сирия. "Още веднъж подчертавам фундаменталната отговорност на сирийското правителство да осигури безопасност и сигурност на всякакви подобни запаси", изтъкна той. Химическите оръжия "просто нямат място в 21 век," добави Бан Ки Мун.