Турция отправя силово предупреждение към Сирия, пише френският в. "Фигаро". Изданието посочва, че вчера турската армия разположи танкове по границата със Сирия и обстреля сирийски цели, което "буди опасения за опасна ескалация между двете страни". Така Анкара отвръща на сирийския минометен обстрел, убил в сряда петима цивилни турци в граничния град Акчакале, пояснява всекидневникът.
Турският парламент разреши на армията да се намеси в Сирия, но политическата власт положи усилия да намали напрежението с Дамаск, отбелязва "Фигаро" по повод изявлението на премиера Реджеп Таип Ердоган, "уверил, че Анкара няма намерение да обяви война на Сирия, която поднесе извинения чрез ООН". Цитира обаче и комюнике на турските власти, обещали "да не оставят без отговор подобни провокации на сирийския режим срещу националната сигурност" на Турция.
"Какво точно обаче може да направи Турция?", пита вестникът и твърди, че решението на парламента в Анкара е главно "предупреждение" към Дамаск. Двустранните отношения много се влошиха след кървавите репресии на сирийския режим срещу неговите опоненти. Турция приюти десетки хиляди сирийски бежанци и е в челните редици на борбата за сваляне на президента Асад, припомня "Фигаро".
Турската власт, близка до Мюсюлмански братя - една от основните сирийски опозиционни групировки, пропуска през своя територия бойци и оръжия за сирийските въстаници, но не и тежки оръжия, които биха могли да попаднат в ръцете на заклетите й врагове от Кюрдската работническа партия, съюзници на кюрдите в Сирия. Анкара не афишира подкрепата си за въстаниците и е твърде предпазлива в управлението на сирийската криза. Властите трябва да се съобразяват с общественото мнение, по-скоро враждебно към всякаква военна намеса в Сирия, също и с алевитското малцинство, близко до алевитите в Сирия, към които принадлежи президентът Асад.
Определящ за действията на Анкара в Сирия обаче е кюрдският фактор. От два месеца насам турските власти се тревожат от развитието в Северна Сирия, където кюрдите са поели контрола над редица селища. Според Анкара основната кюрдска партия в Сирия е свързана с ПКК, засилила през последните седмици атаките срещу
обекти в Турция, добавя "Фигаро".
Турското правителство настоява съюзниците му от НАТО да поемат твърди ангажименти срещу Сирия, пише в "Уолстрийт джърнъл" американският политолог от турски произход Сонер Кагаптай.
НАТО призова Сирия "незабавно да прекрати агресивните си действия спрямо един от съюзниците" и Анкара явно разчита, че Асад не би рискувал с нови удари срещу турски цели, ако Алиансът увери, че твърдо ще стои зад Турция. Турците знаят също, че за да издействат от НАТО подобен ангажимент, могат да използват предизборните нагласи в САЩ. Ако Белият дом възпрепятства приемането на строги декларации в подкрепа на Турция, президентът Обама ще бъде изложен на обвинения, че не е подкрепил в беда един значим съюзник от НАТО, обяснява аналитикът.
Турско-сирийският инцидент засили опасенията, че гражданската война в Сирия може да провокира по-мащабен регионален конфликт, в който да бъдат въвлечени и съседни държави, посочва "Независимая газета".
Експерти припомнят, че много от границите в Близкия изток са начертани изкуствено след Първата световна война. Те свързват твърдия курс, воден от Турция, със слуховете за евентуално разделяне на Сирия на етническа и верска основа, пише руският вестник, цитиран от БТА.