"Чуйте историята ми! Чуйте болката и страданията ми!", призовава от микрофона първата рап изпълнителка в Афганистан Сосан Фируз.
С първата си рап песен 23-годишната изпълнителка прави нещо уникално в родината си, където обществото гледа с неодобрение на жени, които се качват на сцената, пише Асошиейтед прес. Някои нейни роднини вече я отбягват.
Но за Фируз най-добрият начин да изрази позицията си е чрез рапа - музикален стил, който едва сега започва да събира почитатели в Афганистан.
Тя пее за потискането на жените, за надеждите й за мирен Афганистан и за страданията, през които е преминала като дете, докато е живеела в съседен Иран. Семейството й бяга там по време на гражданската война през 90-те години и идването на власт на талибаните през 1996 година. Тя казва, че през петгодишния й престой там иранците са се отнасяли с презрение към афганистанските бежанци.
"Спомням си, че докато бяхме в Иран, ни наричаха мръсни афганистанци и ни казваха да застанем на края на опашката пред пекарната", каза в интервю за Асошиейтед прес Фируз, която е била бежанка и в Пакистан и се е завърнала в Афганистан преди седем години.
Посланието на песента й към афганистанците е: "Останете си в родината". Тези, които я напускат, пее тя, ще си намерят работа единствено като миячи на чинии или на коли в някоя автомивка. "Ще им липсва родината", пее тя в песента си, която изпълнява в
стакато и в която има елементи на рап и на хип-хоп. "Те ще умират да се върнат в родината".
"Какъв е резултатът от това афганистанците да са бежанци в Иран и Пакистан?", рапира тя на дари (персийския език, говорен в Източен Иран, Афганистан, Пакистан и Туркменистан – бел.ред.), който е един от двата основни езика в родината й. "Половината са наркомани, а другите са терористи!"
Досега песента с името "Нашите съседи" е била пускана единствено в YouTube с видеоклип, който показва поредица снимки на Фируз. На тях тя е с типичния за хип-хопа имидж - с дънки, синджири и гривни. На някои от снимките тя е с кърпа с черепи на главата си, но дългата й коса е свободна и не е покрита със забрадка - нещо рядко срещано сред афганистанките, включително сред малкото певици.
Фируз е също актриса, изпълняваща второстепенни роли в редица местни сапунени опери. По-рано този месец тя участва в тридневен музикален фестивал в Кабул. Тъй като има забрани в общуването между мъже и жени, първия ден музикантите пели само пред женска публика, а през последните два дни само пред мъже.
Фируз все още не е много известна сред афганистанците, но тя нарушава традиционните правила за жените в силно консервативно общество, в което те не излизат без синята бурка, покриваща тялото им от главата до петите. Насилието срещу жените все още е често явление в Афганистан, особено в отдалечените райони. Има съобщения за публично пребити с камъни или екзекутирани жени, задето са имали интимни отношения с мъж. Те биват арестувани, а някои се самозапалват, за да избегнат домашното насилие. Обвинените в прелюбодеяние пък са убивани или хвърляни в затвора.
"Искаме край на цялата жестокост срещу жените и децата", пее Фируз.
Чичо й е прекратил отношенията си със семейството, защото тя се появява по телевизията и пее, казва баща й Абдул Гафар Фируз. Той обяснява, че е напуснал работата си в държавната електрическа компания, за да я придружава, когато излиза навън, и за да я пази, докато развива актьорската си и музикална кариера.
"Аз съм нейният секретар, който вдига телефоните й. Аз съм нейният телохранител, който я пази. Когато е навън, трябва да съм с нея", разказа баща й. "Всеки родител трябва да подкрепя дъщерите и синовете си, за да им помогне да постигат успехи", заключи той.
Майката на Фируз, която изпълнява хуманитарни дейности в някои консервативни отдалечени райони на Южен Афганистан, казва, че внимава да не споменава за многообещаващата кариера на дъщеря си.
"Подкрепата на семейството ми дава сили да се боря с проблемите в нашето общество", заявява младата изпълнителка.
Рапът и хип-хопът едва сега започват да набират популярност в Афганистан, особено сред младежите. Има неколцина мъже рапъри, единият от които е 28-годишният Беджан Зафармал - известен още като диджей Бешо. Той има няколко издадени албума, които могат да се купят на пазара в Кабул.
Първата - и засега последна - песен на Фируз е станала факт с помощта на известния афганистански изпълнител и композитор Фаред Растагар, който доскоро е живял в Германия и се е завърнал, а сега има звукозаписно студио в Кабул.
"Възхищавам се на смелостта на Сосан и се радвам, че семейството й я подкрепя", каза той. "Тук има нужда от рапа", заяви той. "Трябва да внесем промени във всички области на живота ни, включително в музиката".
Фируз може би има още много път пред себе си, докато стане звезда. Тя живее със семейството си в мръсна тухлена къща в беден квартал в Северен Кабул. Използва стар настолен компютър, за да пише музиката си, но понякога той не работи. Един почитател й подарил йоника. Фируз няма пари да запише албум или да заснеме
по-сложен музикален видеоклип.
Всичко, което тя знае, е, че рап музиката й дава възможност да разкаже за болката и страданията, през които е минала за едва двете й десетилетия живот.
"Когато войната започна в нашата страна, имаше куршуми, артилерия, ракети. Всичките ни дървета бяха изпепелени. Войната ни принуди да напуснем страната си", рапира тя. "Изпълнени сме с надежда за бъдещето на страната си. И молим нашите съседи: Оставете ни намира".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.