На жените в Саудитска Арабия за първи път беше разрешено да се занимават с адвокатска практика, съобщиха местни медии, цитирани от ИТАР-ТАСС.
Министерството на правосъдието изготвя списък с жени, които могат да пристъпят към изпълнение на адвокатски задължения още след празника Ид ал Адха /Курбан Байрам/. Тази година той ще започне на 26 октомври и ще трае три дни.
Постановлението, разрешаващо на жените да работят като адвокати, се разработва от 2010 година. През 2011 г., когато ситуацията така и не се помръдна от мъртвата точка, група активистки започна кампания в подкрепа на новата инициатива, отбелязва агенцията.
По законите на Саудитска Арабия, за да станеш адвокат, трябва да получиш съответно юридическо образование, да работиш три години в адвокатска кантора, след това да се явиш на изпити и да потвърдиш квалификацията си. Но в страната, където определяща роля в обществото играе уахабизмът - ултраконсервативно ислямско течение, жените са лишени от много права и свободи.
Едва преди година представителките на нежния пол бяха допуснати до политическия живот и изборния процес. Тогава крал Абдула ибн Абдул Азиз Ал Сауд им даде правото да влизат в състава на Консултативния съвет (Меджлис аш Шура - 150-членен съвещателен орган, назначаван от краля за срок от 4 години) и да участват в местни избори, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.