През 2005 г. дадох проекта си на Феликс Баумгартнер при условие, че ще ме приеме в екипа. Той каза, че ще направи това, но по-късно съобщи, че работи с американците и повече не му трябвам. Това разказа българинът Иван Андре Трифонов пред хърватския вестник „Нови лист“.
Феликс Баумгартнер доказа, че моят проект може да бъде осъществен. Смятам се за баща на този проект и се радвам, че той успя, каза българинът с австрийски паспорт, който в момента живее в хърватския град Лижнян. Трифонов проследил скока на Баумгартнер от Виена и веднага след успешното му приземяване му изпратил SMS и го поздравил.
Проектът ми датира от 1992 година, а през 1994 г. го описах в книга, която сега беше преиздадена, обяснява Трифонов, който показва книгата и точните страници, на които е разработен проектът, наречен URANOS.
Запознах се с Джо Китингер – ментора на Феликс, през 1992 г. в Йордания на фестивал на любителите на полети с балони в чест на рождения ден на йорданския крал, разказва Трифонов, показвайки в книгата снимка на двамата. Тогава му описах проекта. Попитах го дали иска да ми бъде съветник и той се съгласи. Договорихме се да работим за реализирането на проекта, но не успяхме да съберем пари, тоест да си намерим спонсори. Според тогавашните ни изчисления ни трябваха 6,5 милиона долара. Скокът на Феликс струваше 50 милиона. Три пъти се отказвахме от проекта – през 1994 г., 1999 г. и 2003 г..
Съпругата ми се молеше да не намеря спонсори. Страхуваше се, каза ми, че съм стар и да предложа проекта на по-младия Феликс. Направих това през януари 2005 г. Когато му дадох проекта, му казах, че условието е да ме приеме в екипа. Каза, че ще направи това. Не ми се обади до декември и го попитах какво става с проекта. Той ми отговори, че ще работи с американците и че повече не му трябвам, разказа Трифонов пред хърватската журналистка Силва Болай Ивашич. Той показа и страниците от книгата, на които е описан проектът.
С цепелин около света
Той обаче е планирал да се издигне с балон с диаметър 300 метра на височина от 50 километра. Капсулата, от която е планирал да скочи, е кръгла. Трифонов казва, че идеята го осенила, когато веднъж видял закачена на балон ракета. Попитал специалисти дали тя може да се направи така, че той да се побере в нея. Отговорили му, че е възможно, но ракетата трябва да бъде преустроена. Трифонов разказва, че руснаците му били осигурили и скафандър, и то специален, тъй като знаели какви са рисковете.
Феликс осъществи моята мечта, продължава разказа си Трифонов. Той намери пари. Но аз имам още един проект в главата, който не е реализиран от никого. Бих обиколил света с цепелин за 80 дни. Точно както е описано от Жул Верн в „Пътешествие около света за 80 дни“. Но за тази цел ми трябва специален цепелин и аз знам какъв трябва да е той, разказва 67-годишният Трифонов, който е инженер химик. Той го описва, докато изпраща журналистката от „Нови лист“ в двора.
Изданието публикува текста на поздравителния SMS на Трифонов до Баумгартнер: „Целият свят те поздравява, приеми и моите поздрави, а когато се върнеш в Австрия, да се видим на вечеря и да си поприказваме“. Отговорила му секретарката на Феликс: Daaannnnkeeee!
„Нови лист“ пише още, че Трифонов е вписан в Книгата на рекордите на Гинес с няколко световни рекорда. За първи път е вписан там през 1989 г., когато прелита за седем часа и половина с балон над Средиземно море, втория път – 7 години по-късно, когато за първи път в света прелита с балон над Северния полюс, а третия път през 2000 г., когато прелита над Южния полюс. Трифонов е бил и резервен космонавт за руската космическа станция „Мир“.