“С нашата концепция сме способни да изградим ефикасна ранно предупредителна система, за период от една до три години”, каза министърът по изследователските въпроси Еделгард Булман за германския всекидневник “Зюддойче Цайтунг”. Той добави, че гръцките и турските брегове също са високорискови земетръсни зони.
Системата ще бъде съсредоточена върху Индийския океан, но по-късно действието й може да бъде разширено толкова, че да покрие Средиземноморието и Атлантическия океан. Инициативата ще струва 40 милиона евро и ще предупреждава центровете за данни незабавно, чрез Интернет, електронна поща и sms.
Вълните цунами, последвали зеетресението на 26 декември, убиха около 150 000 души основно в Индонезия, Тайланд, Малдивите и Индия. Според Асошиейтед прес, 433 чужденция са загинали в бедствието, а други 3889 са безследно изчезнали.
60 германци са намерили смъртта си в Южна Азия, а 720 още не са открити. Швеция, която спрямо големината на територията си пострада тежко, обяви 62 смъртни случая, а други 637 шведи са изчезнали. Великобритания също има 50 загинали и 391 изчезнали свои граждани.
Германия обаче не е единствената страна в света, която иска да води процеса за подобряване на системите за предупреждение от цунами. Американската Глобална мрежа за информация за бедствия се готви да представи идеята си за бъдеща защита на бреговите райони по време на Световната конференция за намаляване на природните бедствия, спонсорирана от ООН.
Форумът ще се проведе в Кобе, Япония. Идеята на американците е да бъде направена система от 50 сензори, които да се поставят на шамандури в Тихия, Индийския и Атлантическия океан, както и в Карибско море. Шамандурите са необходими, за да се определи дали земетресението е предизвикало цунами. Сензорите на океанското дъно ще предадат данните за цунами на тези върху шамандурите, от където ще се долавят чрез сателити. Една единствена такава система съществува засега и тя се намира в базирания на Хаваите Тихоокеански център за предупреждения за цунами.
Индия също обяви, че търси най-добрата технология на пазара, за да изгради система за ранно предупреждение, така че да предотврати бъдещи катастрофи, подобни на тази от 26 декември.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.