IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Газпром бърза – започва "Южен поток" на 7 декември

До 15.11. ще има инвестиционно споразумение с всяка страна участник

Централата на Газпром в Москва. Снимка: Reuters

Централата на Газпром в Москва. Снимка: Reuters

Газопроводът "Южен поток" получи рождена дата и място на раждане, съобщи в електронното си издание всекидневникът "Соле 24 оре", който е издание на Конфедерацията на едрите италиански работодатели (Конфиндустрия).

 "Решено е да започнем строежа на 7 декември в Анапа, на черноморското крайбрежие в Краснодарска област", посочва вестникът, цитирайки изявление на ръководителя на проекта Леонид Чугунов.

Всъщност става дума за полагане на първия камък на бреговата компресорна станция, докато подводните работи все още подлежат на уточнения.

Газпром обаче бърза с началото на строежа и се опитва да съкрати сроковете на изграждане на "Южен поток", който заедно със "Северен поток" ще попълни окончателната схема за доставки на руски природен газ за Европа, се посочва в информацията.

Според вестника Русия бърза, защото световният газов пазар се обогатява с нови източници, анализите на бъдещото потребление на газ в Европа са разнопосочни и в редица случаи прогнозират свиване на пазара, а ЕС поставя под въпрос доминиращата роля на Русия и търси разнообразяване на маршрутите и доставчиците.

Газпром бърза, Владимир Путин - също. Русия съкращава сроковете за "Южен поток", преди през март идната година да влезе в сила третият пакет решения на ЕС, който ще преобрази европейския енергиен пазар, както и за да изпреварени конкурентните проекти. Полагат се усилия за разбиване на съмненията относно високата цена на изграждането на газопровода, повлияна от голямата отдалеченост на сибирските находища и от подводните работи на 2000 метра дълбочина в Черно море.

Предвидените разходи са 16 милиарда евро, от които 10 милиарда - за подводното и 6 милиарда - за сухоземното трасе при максимален капацитет на съоръжението от 63 милиарда кубични метра газ, който ще бъде достигнат към 2015 година.

Подводните дейности пряко включват италианската национална компания за природни енергоизточници ENI, която е в консорциум с мажоритарния Газпром, както и с френската компания EDF и германската Wintershall.

Проектът е уникален, изтъква Чугунов, а опитът на италианските партньори е решаващ, тъй като заедно с руските те вече изградиха друг газопровод под Черно море - "Син поток".

Газпром се надява до 14 ноември да приключи преговорите за финансовото покритие на инвестицията, за което през другата седмица се събират в Москва партньорите, между които и управителят на ЕNI Паоло Скарони, пише "Соле 24 оре".

Подводното трасе стъпва на земната повърхност в България, но тук изчезва разклонението за Южна Европа, което трябваше да премине през Гърция и Адриатическо море, за да достигне италианската област Пулия.

 "Направихме си сметката и заключихме, че Италия няма да закупи онези количества газ, които биха направили газопровода икономически изгоден. Пазарът в Южна Италия следва други проекти и партньори. Ние прокарваме нашите газопроводи дотам, докъдето имаме клиенти", подчертава Чугунов.

От България "Южен поток" ще пресече Сърбия, Унгария и Словения, за да стигне до Тарвизио, където ще премине 11 км на италианска територия.

Според руските експерти чрез "Северен поток" и "Южен поток" всички европейски страни ще бъдат обединени в единна система без посредници, на която ще може да се разчита за гарантирани доставки. За сметка на Украйна, която все още пренася 80 процента от руския газ за Европа, заключава всекидневникът.

Източник от Газпром потвърди, че до 15 ноември с всяка страна участник в проекта ще бъде постигнато окончателно инвестиционно споразумение, допълва електронното издание icis.com. Газпром очаква одобряването на такива споразумения в България и Словения и решение до четвъртък. С Унгария и Сърбия окончателни инвестиционни споразумения бяха постигнати в края на октомври.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата