Все повече германски пенсионери биват настанявани в старчески домове и рехабилитационни центрове в Източна Европа и Азия. Основната причина се крие във високите разходи, които федералната република се налага да прави за гражданите в пенсионна възраст, съобщава The Guardian.
Тенденцията да се пращат все повече пенсионери в домове в Източна Европа обаче е строго критикувана от институции за социално подпомагане, които наричат това „антихуманно депортиране“.
Но увеличаващият се брой германци, които не могат да си позволят високите такси за старчески домове, застаряването на германския народ и намаляването му като численост говори, че броят на "експортираните" пенсионери по-скоро ще се повиши в следващите няколко години. Експерти описват тази тендецния като „бомба със закъснител“.
Не е тайна, че Германия страда от недостиг на работници, а разходите продължават да растат, се казва в материала.
В последните няколко години разходите са били намалени благодарение на пенсионните вноски на източноевропейци, работещи в страната. Но изпращането на пенсионерите от Германия в чужбина през последната година показва, че дори и с внасянето на евтина работна ръка в страната пенсионната система остава тромава и неприложима.
Германия е една от най-бързо застаряващите страни в Европа. „Фактът, че все повече германци не могат да си позволят разходите по старчески домове в собствената си страна, трябва да бъде силен сигнал за тревога“, смятат от социално-политическата консултативна група Sozialverband Deutschland.
„Недопустимо е да изпращаме хората, които навремето са поставили основите на Германия, в старчески домове в Източна Европа. Това е нечовешко!“, смята Улрике Машер, председател на групата.
Според последни проучвания 7146 германски пенсионери са живели в старчески домове в Унгария през 2011 година. Повече от 3000 са изпратени в домове в Чехия и повече от 6000 – в Словакия. Има и голям неизвестен брой на германски пенсионери в Испания, Гърция, Украйна. В Тайланд и Филипините броят им също започва да се покачва.
Причината за настаняване в страни като Унгария, Тайланд и Гърция са ниските разходи в старческите домове, които са около една до две трети от разходите, които биха дали в Германия.
Според федералното бюро на Германия повече от 400 хиляди германски пенсионери не могат да си позволят настаняване в старчески домове в родната страна, а процентът на пенсионерите нараства с 5% всяка година.
Причините се крият в покачващите се цени на старчески домове, които са между 2900 и 3400 евро на месец, стагниращите пенсии и фактът, че с възрастта все повече хора се нуждаят от специализирана грижа.
А в Азия, Източна и Южна Европа разходите за старчески домове не само са по-ниски, но и включват услуги като пране и постоянна грижа.
„Все повече старчески домове в Германия са в криза заради липса на персонал, затова и стандартът на грижи се е понижил рязко“, смята Кристел Бийнщайн, изследовател от университета във Витен.
„Средно на един възрастен човек му отделят около 53 минути индивидуална грижа, включвайки и храненето. Често само един човек се грижи за 40 до 60 възрастни хора в дома“, казва още тя.
„Според мен не трябва да говорим за депортиране, както се описва от институциите в Германия. Повечето пенсионери са в други страни по собствено желание или по желание на техните семейства. Защото знаят, че условията са по-добри от тези, които им предлагат в Германия“, твърди Артур Франке, собственик на организация за пенсионери, която посредничи за намирането на домове за германци в Словакия.
„Познавам около 50 германски пенсионери, които са претърпели много лошо отношение в старческите домове в родината им. Имаше една жена, на която дори са забравяли да й дават храна. В Словакия трябваше да я учат да се храни отново“, допълва Артур Франке.
Засега германските политици стоят настрана от този въпрос може би поради страх от ответна реакция на избирателите, ако Германия започне да финансира старческите домове в чужбина, които приемат германски възрастни граждани.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.