Британските вестници "Дейли мейл" и "Дейли телеграф" продължават да обсъждат темата за очакваните според тях от
догодина във Великобритания допълнителни имигранти от България и Румъния, след като от 2014 г. отпадат ограниченията в британския пазар на труда за граждани от тези две страни, съобщава БТА.
Двата вестника коментират позицията на министъра на имиграцията Марк Харпър, който отказа да отговори на въпроси от четирима депутати, поискали от него да разкрие правителствените прогнозни данни колко българи и румънци се очакват във Великобритания от 2014 г.
Има опасения, че запазването на тези данни в тайна ще попречи на кметства, училища и болници да се подготвят, пише "Дейли мейл".
Министърът на общностите Ерик Пикълс, който е виждал тези числа и предупреди, че може да има недостиг на жилища, по-рано беше съобщил, че тези данни ще бъдат достъпни за публични дебати, отбелязва вестникът.
"Спекулативни прогнози за бъдещ наплив (на имигранти) не може да бъдат направени с каквато и да било степен на точност и следователно няма особена полза от тях", цитира "Дейли мейл" изказване на Марк Харпър в парламента, с което той обяснява защо не прави правителствените прогнозни данни публично достояние.
Според прогноза на неправителствената организация Майгрейшън уоч през първите пет години, считано от 2014 г., броят от новопристигащи имигранти от България и Румъния ще е средно по 50 000 души годишно или общо 250 000 за периода 2014-2018 г., което е колкото населението на град като Нюкасъл или Плимут, отбелязва "Дейли мейл".
Оценки за броя на имигрантите от България и Румъния, които може да дойдат във Великобритания от догодина, никога няма да се публикуват, даде да се разбере министърът на имиграцията Марк Харпър, пише в. "Дейли телеграф".
Миналия месец министърът на общностите Ерик Пикълс посочи, че са били изготвени такива прогнози, но той на този етап не е достатъчно сигурен в тях и не иска да поражда страхове. Той обаче сигнализира, че ще оповести подобни данни, щом бъде убеден в точността им, отбелязва вестникът.
Марк Харпър заяви пред депутатите, че правителството ще направи така, че за български и румънски имигранти да бъде достъпно само минимално възможното ниво на социални помощи като усилие да се гарантира, че Великобритания не е "мекушава държава" за разчитащи на такива помощи туристи, пише "Дейли телеграф".