Лекари от Световната здравна организация /СЗО/ отпътуваха за страната, където ще проучат ситуацията около първите смъртни случаи от болестта извън Югоизточна Азия.
Европейската комисия /ЕК/ пък обяви, че лабораторията в Уейбридж, Англия, е потвърдила, че щамът на птичия грип, който уби трите деца, е смъртоносният H5N1. Същият вирус причини смъртта на 74 души в Югоизточна Азия.
Премиерът Ердоган призова хората да не укриват птиците си и обеща да ги компенсира за загубите. Той обяви, че кабинетът ще вземе необходимите мерки и ще отдели средства за борба с разпространението на болестта.
Министерството на околната среда и горите забрани лова на всички видове птици в цяла Турция и помоли ловците да избягват контакт с пернатите.
Въпреки усилията на правителството обаче много жители се оплакаха, че няма кой да прибере животните с дни. Доста от тях заявиха, че нямат пари да платят да дойде камион, който да вземе птиците.
Репортер на Ройтерс съобщи, че е видял пилета, които се разхождат по улиците, а някои дори успяват да избягат от големите торби, в които заловените животни се носят и заравят живи в специално изкопани ровове.
Турската телевизия показа репортаж от източния град Карс, където прокурор започна разследване по унищожаването на домашните птици чрез изгарянето им, тъй като причиняването на болка на животните е незаконно.
Властите казаха, че четирима души от едно семейство в Санлиурфа, близо до границата със Сирия, които са се почувствали зле след консумация на заразено пиле, са настанени в болница. Други седем души са изпратени в истанбулска болница в събота, също със симптоми на птичи грип.
Навсякъде лечебните заведения са препълнени и хората се оплакват, че не ги преглеждат и лекуват адекватно.
В други райони на страната пък търговията с домашни птици продължава с пълна сила и жителите дори изразяват съмнения за съществуването на такава болест.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.