IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Във Ватикана започва конклавът за избор на нов папа

Димът от комина над Сикстинската капела ще е единственият индикатор

Коминът на Сикстинската капела. Снимка: Reuters

Коминът на Сикстинската капела. Снимка: Reuters

Във Ватикана днес започва конклавът за избор на нов папа. На латински con clave означава "под ключ" и напомня за традицията по заключване на кардиналите, докато изберат нов папа.

Сто и петнадесет кардинали на възраст до 80 години имат право да избират нов папа. Шейсет и девет от тях участват за първи път в конклав. Според разпоредбите на Бенедикт Шестнайсети папата се избира с мнозинство от две-трети от кардиналите-избиратели.

От 1878 г. конклавите протичат в прочутата Сикстинска капела на Ватиканския дворец, изрисувана от Микеланджело. От съображения за сигурност днес сутринта тя ще бъде проверена за скрити микрофони и микрокамери. Системата от сензори, отчитащи влагата и температурата в помещението, инсталирана заради фреските, също е изключена, а близо до Капелата са поставени химически тоалетни, за да се спести разкарването на кардиналите до долните етажи.

По време на конклава кардиналите нямат достъп до интернет и до социалните мрежи, не могат слушат радио, да четат вестници и да гледат телевизия. Те ще обитават резиденцията "Света Марта" в пределите на Ватикана.

Сутринта преди конклава кардиналите ще участват в базиликата "Свети Петър" в литургия, наречена Pro eligendo romano pontifice /За избора на римски папа/. Ще я отслужи кардинал Анджело Содано, доайен на кардиналската колегия.

Конклавът започва в 15,30 ч. по Гринуич, продължава до 18,15 ч. и след това се отслужва вечерна литургия. Ако в първия ден папа не е избран, през следващите два дни кардиналите се събират от сутринта. Гласуват по два пъти сутринта и по два пъти следобед.

При гласуването кардиналите попълват името на предпочитания от тях кандидат на бюлетина, на която е отпечатано: Eligo in Summum Pontificem /избирам за суверен папа/ и я поставят в урна. Урните са три - първата е за пуснатите бюлетини, във втората те се държат след преброяването, подготвени за изгаряне, а третата е за улеснение на болни кардинали, останали в хотела.

Ако след преброяването на бюлетините се установи, че папа не е избран, следва втори вот и тогава бюлетините от двата последователни вота се изгарят заедно. Ако след три дни на избори няма папа, гласуването временно се прекратява и кардиналите се отдават на молитви, а после започва нова серия от гласувания.

Сега очакванията са за кратък конклав. От 1903 г. нито един конклав не е продължавал повече от пет дни. Бенедикт Шестнайсети беше избран през 2005 г. след четири гласувания.

Димът, издигащ се от комина над Сикстинската капела, е единственият индикатор за хода на гласуването. Черният дим означава, че папа не е избран. Белият дим сигнализира, че вече има нов Свети отец.

За 5300-те журналисти, тръпнещи в очакване във Ватикана, агенциите припомнят, че димът от комина се очаква два пъти в денонощието. Днес, когато има само едно гласуване, той се очаква около 18 ч. по Гринуич /20 ч. българско време/. От утре, когато се гласува четири пъти, димът се очаква или около 11 ч. по Гринуич /13 ч. българско време/ или в 18 ч. по Гринуич /20 ч. българско време/.

След като бъде избран папа, му задават два въпроса - дали приема мисията и какво име си избира.

На теория всеки католик може да бъде избран за папа, но от 14 век папата винаги се избира измежду кардиналите. След като Бенедикт Шестнайсети обяви през февруари, че се оттегля, в различни вестници се споменаха  първоначално имената на 30 кардинали, подходящи за папа. Накрая медиите се фокусираха върху по-малко от 10 от тях - архиепископа на Милано Анжело Скола, архиепископа на Сао Пауло Одило Шерер, квебекския кардинал Марк Уеле, архиепископа на Бостън Шон О'Малей, архиепископа на Ню Йорк Тимъти Долан, унгарския кардинал Петер Ердьо, австрийския Кристоф Шьонборн и мексиканския Франческо Роблес Ортега. Първите трима от този списък са сочени за основни фаворити, посочва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата