В ерата на консуматорското общество, в което все повече храна бива изхвърляна на боклука, доброволци от Източен Лондон се ангажираха да намерят начин за оползотворяване на тоновете годни за консумация хранителни отпадъци, предаде Bulgaria on air.
Сливи, които се използват за десерти или се изсушават. Пресен лук, перфектен за употреба. И още, и още, и то напълно безплатно. Това може да се открие в обществена кухня в Долстън, Източен Лондон. Всички тези продукти са всъщност изхвърлени от магазини и пазари в края на търговията за деня.
„Като главен готвач съм виждал толкова храна да отива нахалост във всеки ресторант и всяко събитие, на което съм бил, на по-голямо ниво – в супермаркетите, а в още по-голямо – по пазарите“, казва Том Флечър . „Никой не прави нищо по този повод в западния свят. Наистина е тъжно, че никой не уважава храната“, споделя готвачът.
Един на всеки петима във Великобритания живее под прага на бедността. Останалата част от населението пък изразходва средно 11% от своите доходи за храна. Това според специалистите подклажда създаването на консуматорска култура с 4,4 милиона тона изхвърлена годна за консумация храна всяка година.
Тристрам Стюарт – автор на книга за разхищаване на храните, споделя, че е прекарал много години в проучване на боклука от супермаркетите и „буквално, когато отворех техните контейнери, виждах цял списък от идеално свежи зеленчуци и плодове, които просто бяха изхвърлени. И повечето хора си мислят – Боже, колко е отвратително да се изхвърля храна в коша. Наистина е така. Но това, което е по-отвратително, е, че се изхвърля годна за консумация храна“, казва Стюарт.
Всяка година само във Великобритания на сметището отива храна, годна за консумация, за 10 милиарда лири.
А преди изобщо плодовете и зеленчуците да стигнат до рафтовете в магазина, до три четвърти от тях биват изхвърлени от фермерите само защото не изглеждат добре.
Жестоката конкуренция сред супермаркетите не помага за разрешаването на проблема, като се предлагат оферти две за едно. Потребителите все повече са привлечени от купуването на прекомерно големи количества храна, половината от която отива в боклука.
И докато веригите магазини не спрат да изхвърлят идеални продукти, кухнята в Северен Лондон ще продължи да предлага вкусна и безплатна храна на нуждаещите се.