Няма промяна в българската позиция по отношение на организацията "Хизбула", съобщиха за БНР от Министерство на външните работи. Малко по-рано днес беше съобщено, че Великобритания формално е отправила искане ЕС да включи въоръженото крило на ливанската шиитска групировка в своя списък с терористични организации. От българското външно министерство засега се въздържат от подробни коментари по отношение на евентуална подкрепа за санкции срещу "Хизбула".
Евросъюзът вече е сформирал работна група от дипломати на страните-членки, която обсъжда въпроса. Формално искане за включването на военното крило на ливанската шиитска групировка в терористичния списък на ЕС е било отправено вчера от представител на Великобритания, съобщи агенция Франс Прес, като се позова на дипломатически източници. Информацията бе потвърдена и от източници на БНР в Брюксел.
Говорителят на външното министерство в София припомни позицията на служебния премиер Марин Райков, която гласи: „България няма да инициира процедурата, продължава разследването на терористичния акт в Бургас от миналото лято и ще предоставя всички събрани доказателства на нейните партньори от ЕС и НАТО“.
Досега освен "обосновани предположения" не са предоставени публично доказателства за ролята на Хизбула в атентата на летище "Сарафово".
Преговорите за нейното определяне като терористична организация в рамките на Евросъюза ще продължат и през юни.
При официално посещение в Брюксел през март израелският президент Шимон Перес поиска от ЕС да вземе мерки срещу Хизбула, "за да не си мисли това терористично движение, че всичко му е позволено". "Хизбула се намесва във войната в Сирия без разрешението на ливанското правителство. Имаше 20 опита за атентати в Европа" от страна на Хизбула, подчерта израелският държавен глава, като припомни по-специално атентата на 18 юли м.г. в Бургас, при който загинаха петима израелски туристи и българският шофьор на автобуса им.
Включването на Хизбула в черния списък изисква единодушието на 27-те, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА. Съединените щати и Израел отдавна призовават европейците да вземат тази мярка. Но досега някои държави членки се отнасяха сдържано към въпроса, с аргумента че подобно решение може да дестабилизира Ливан, където Хизбула играе ключова политическа роля. Съществуват също опасения от нападения срещу Временните сили на ООН в Ливан /ЮНИФИЛ/, сред които 900-те френски войници формират един от най-големите контингенти.
До момента само две страни от ЕС - Великобритания и Холандия са включили Хизбула в националния си списък на терористичните организации. Холандските власти са направили това за всички елементи на шиитското движение, а Лондон само за въоръженото му крило.
На 5 февруари българските власти съобщиха, че разполагат с доказателства за замесеност на Хизбула в атентата на летище "Сарафово". На 28 март кипърски съд осъди ливански член на движението на 4 години затвор за участие в подготвянето на нападения срещу израелски мишени на острова, припомня АФП.
В началото на месеца говорител на германското вътрешно министерство потвърди статия от седмичника "Шпигел", че министърът Ханс-Петер Фридрих е изпратил на 16 април писмо до българския и кипърския си колега с искане да му предоставят доказателства за терористична дейност на Хизбула на европейска територия с цел евентуалното вписване на движението в списъка на ЕС на терористичните организации.