Швейцария подготвя закон, който ще позволи заграбени от бивши диктатори държавни средства да бъдат връщани на потърпевшите страни. Това е най-сериозната стъпка в тази посока на алпийската държава, чиито банки винаги са били предпочитани от политически спорни личности. Това е първи подобен закон в света, предаде BULGARIA ON AIR.
Целта е по административен път да могат да се изземат активи, притежавани от настоящи и бивши авторитарни режими. С новите текстове законът ще позволява различните финансови институции в Швейцария да работят координирано по конфискацията на доказано заграбени авоари. Проектозаконът вече е внесен в парламента за консултации.
Условието за връщане на изнесените средства е да има неопровержими доказателства за извършени престъпления, а властите в съответните държави да са потърсили международна правна помощ. Законът предвижда всички швейцарски банки да докладват за депозити, които вероятно са притежание на диктатори и свързани с тях лица. Ако въпреки наличието на съмнения те не уведомят незабавно швейцарското министерство на външните работи, ще им бъде налагана глоба в размер на около 250 хил. щатски долара.
През последните 25 години Швейцария многократно е блокирала активи, придобити от престъпна дейност на държавно ниво. В миналото място в черния списък на страната са намирали личности като филипинският диктатор Фердинад Маркос, дългогодишният директор на перуанското разузнаване Владимиро Монтесинос и бившият нигерийски президент Сани Абача. Само в тези три случая възстановените на потърпевшите държави суми възлизат на над 1,75 млрд. евро.
Очаква се в списъка за национализация да попаднат още средствата, притежавани от сирийския президент Башар Асад и неговите приближени. Техните швейцарски сметки в размер на 100 млн. долара бяха замразени през зимата на 2011 г. Повторното връщане на парите обаче не може да стане преди установяването на ново легитимно управление в арабската република.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.