IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

2/3 от младите избират евродепутати

56% от българите до 30 години дали вот на изборите

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Две трети от младежите в ЕС на възраст 15-30 години възнамеряват да гласуват на предстоящите догодина избори за Европейски парламент. Това сочат данните от проучване, представено днес от Европейската комисия, предаде БТА.

Данните от изследването на мненията на младите хора в България съвпадат почти напълно със становищата на връстниците им в останалата част от ЕС. Над половината от българските и останалите европейски младежи (56 процента) са отговорили, че са гласували в последните три години в местни избори или за национален парламент. Средно в ЕС не са гласували 26 на сто, а в България - 21 на сто от младите хора.

Общо 14 процента от младите българи и 16 на сто от младежите в ЕС допускат да се кандидатират на избори през живота си, 5-6 на сто са сигурни, че ще го направят, а 49 на сто нямат такова намерение. В отговор на въпроса в какви организирани дейности участват, младежите най-често посочват спортен клуб или някакъв вид възрастова организация.

Близо половината от младите българи (47 на сто) знаят, че ЕП се избира пряко от европейските граждани. По този показател средното равнище в ЕС е 52 на сто. Българските участници в допитването са дали 43 процента грешен отговор на въпроса как се избират евродепутатите (за ЕС средно грешните отговори са 37 процента). За изборите догодина 11 на сто заявяват, че със сигурност ще гласуват, още толкова са почти сигурни, колебаещите се са около 30 на сто. Със сигурност не биха участвали в изборите 28 на сто от младежите в ЕС и 35 процента от младите българи.

В България се наблюдава обратната на ЕС тенденция на профила на младежите, които догодина ще изберат ЕП - у нас по-готови да гласуват са младежите, докато средно в Общността по-активни политически са девойките. Попитани, защо биха гласували, най-често анкетираните отговарят, че демокрацията и ЕС са важни. Други причини са, че те намират изборите за правилния начин пряко да влияят на приеманите политически решения, както и че гласуването е морално задължение.

Сред заявилите, че няма да гласуват, преобладават мненията, че гласът им няма да промени нищо, че не са достатъчно осведомени, както и че ЕП не взима решения, свързани с тях.

Значителна част от негласуващите младежи не се интересуват от европейска политика и от политика и избори изобщо.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата