Шефът на разузнаването на САЩ Джеймс Клапър заяви, че законът, който позволява на американски правителствени агенции да събират информация за комуникации в интернет компании, позволява това да се прави единствено за лица, които не са граждани на САЩ и се намират извън територията на САЩ, предадоха световните агенции.
По повод публикации във вестниците "Вашингтон пост" и "Гардиън" Клапър каза, че тези статии съдържат "множество неточности" и пропускат ключови информации, но не поясни какво има предвид.
"Вашингтон пост" и "Гардиън" съобщиха, че правителството на САЩ има пряк достъп до сървърите на водещи американски интернет компании, което позволява на правителствените служители да следят чатове и да разглеждат имейли, видеоматериали, снимки и други документи.
По друг въпрос Клапър заяви, че изтичанията в пресата за съдебното решение, което позволява на правителството тайно да събира данни за телефонните разговори на милиони граждани на САЩ, застрашават националната сигурност и са осъдителни.
"Неразрешеното разкриване на поверителна съдебна заповед (която принуждава телефонния оператор Верайзън да предаде на Агенцията за национална сигурност всички данни за телефонните разговори на абонатите си) е потенциална заплаха за способността ни да идентифицираме и реагираме на рисковете, на които е изложена страната ни", се казва в изявлението на шефа на разузнаването на САЩ.
Вестник „Гардиън“ писа вчера, че с тайна съдебна заповед от 25 април, която е в сила до 19 юли, Верайзън е заставен всеки ден да предава на Агенцията за национална сигурност разпечатките на милиони осъществени телефонни разговори. Агенцията за национална сигурност е една от водещите американски разузнавателни служби.
Клапър направи публично достояние някои подробности за правомощията при вземането на данни за телефонни разговори, защото по думите му американците трябва да знаят какви са ограниченията на тази програма.
Сред тези подробности се посочва, че специален съд прави преглед на програмата на всеки 90 дни. Съдът забранява на правителството да изземва безразборно телефонни данни, а исканията му за такава информация се допускат само, когато фактите подкрепят допускането, че има достатъчна причина за предоставянето й.
Белият дом заяви по-рано, че съдебното решение, което позволява на правителството тайно да събира данни за телефонните разговори на милиони граждани на САЩ, е изключително важно средство за противодействие срещу заплахи за сигурността.
Президентският говорител Джош Ърнест увери, че правителствените служби за сигурност не подслушват самите разговори, а събират само данни като телефонните номера на разговарящите. По думите на говорителя въпросното разпореждане на съда помага на разузнавателната общност да разбере кога терористи или предполагаеми терористи планират опасни акции.
Ърнест обясни, че съществува сложен правен режим около програмата за събиране на телефонни данни и че Конгресът е напълно запознат с нея.
Председателят на комисията по разузнаване към Камарата на представителите Майк Роджърс заяви днес, че проверката на телефонните архиви в САЩ е помогнала на властите да предотвратят опити за терористични нападения през последните няколко години.