Протестите в Бразилия, Египет и Турция са зов за пробуждане, предупреди президентът на Световната банка (СБ) Джим Йон Ким, цитиран от Ройтерс.
"Тези социални движения няма да изчезнат. И според мен те само ще се разрастват", каза Ким в интервю за британската агенция, пише БТА.
Като причини за протестите, които изкараха милиони хора по улиците в тези държави, президентът на СБ посочи недоволството от политическата класа, липсата на възможности и несбъднатите очаквания за по-висок стандарт на живот.
"Всяка страна в света наистина трябва да помисли здраво дали е ефективна или не при предоставянето на услуги, дали хората наистина имат възможности или не", призова Ким. "Защото Туитър, Фейсбук и (останалите) социални медии се превърнаха в невероятно мощни инструменти за гражданско общество."
Ким отбеляза, че според Световната банка кризата прави правилната макроикономическа политика още по-важна, тъй като тя би позволила положението да се подобри. Той подчерта, че е от критично важно значение да се инвестира в човешкия капитал: здравеопазването, образованието и социалната защита.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.