Свръхконсервативна ислямистка партия неочаквано се очертава като определящ политически фактор в Египет при оформянето на временното правителство след свалянето на президента Мохамед Морси от военните, пише в. "Ню Йорк таймс".
Нур, която преди две години до голяма степен беше смятана за партия на неопитни аматьори, сега има невиждани възможности за влияние. Тя беше единствената ислямистка сила, която подкрепи свалянето на Морси въпреки неговите връзки с по-умерената ислямистка организация "Мюсюлмански братя". А фигурата на брадатия шейх, представител на Нур, застанал зад генерала, който обяви по телевизията смяната на властта, беше единственият сигнал към египетските избиратели, че този ход не е атака срещу исляма, както твърдят някои привърженици на Морси, отбелязва изданието.
Партията изигра водеща роля в завземането на властта от армията, представено от военните като възможност да се възстанови единството на страната, изправена на ръба на гражданска война между привържениците и противниците на "Мюсюлманските братя" на Морси. Но макар лидерите на Нур да твърдят, че възнамеряват да строят мостове на помирение, някои либерали са на мнение, че партията преследва искания, които може да предизвикат разделение - от определянето на нов министър-председател до закрепването на водещата роля на исляма в бъдеща конституция, посочва вестникът.
Американски дипломати се опитват да убедят "Мюсюлманските братя" да приемат свалянето на Морси, заявиха представители на ислямистката организация, цитирани от в. "Ню Йорк таймс".
"Те искат от нас да легитимираме преврата", каза един от служителите, според когото да се приеме отстраняването на законно избран президент би означавало смърт за египетската демокрация.
Напрежението между съперническите лагери на демонстрациите в Египет се засилва, изтъква британският в. "Гардиън".
В Кайро и на други места в страната вчера имаше масови демонстрации на хора, които одобряват свалянето на Морси от военните, и такива, които не са съгласни с това. Протестите се състояха на фона на колебливите усилия за съставяне на ново правителство и тревогата от ново насилие след кръвопролитието от предишната седмица, отбелязва изданието.
Трудностите при възстановяването на нарушения политически ред в Египет ясно изпъкнаха, след като съпернически групи от протестиращи заляха улиците, а политиците се скараха за назначаването на нов премиер, пише британският в. "Файненшъл таймс".
Разногласията за това кой да оглави следващото правителство свидетелстват за тежката задача, пред която е изправена армията в стремежа за постигане на помирение между двата противоположни полюса на египетския политически спектър - светската, либерална и лява опозиция и свръхконсервативните ислямисти.
Неразбирателствата също така предполагат, че неислямистката опозиция може все пак да бъде принудена да направи неприятни компромиси по важни либерални въпроси, въпреки че "Мюсюлманските братя" бяха извадени от уравнението, коментира изданието.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.