Правителството на Индонезия иска да отсече част от екваториалните гори на Борнео, за да създаде огромна плантация от маслодайни палми, предаде АФП. Проектът обаче надигна природозащитниците, които твърдят, че инициативата има за тайна цел да достави дърва на Китай.
Проектът, финансиран от китайски фондове, е голяма заплаха за оцеляването на много редки животински и растителни видове. Природозащитниците напомнят, че горите на Борнео – най-голямата зелена площ в Югоизточна Азия, са домът на последните останали на планетата представители на орангутаните.
Предвидената за обезлесяване зона е дълга 2 000 километра и е с ширина 5 километра, като очертава почти цялата граница с Малайзия. Това странно разположение кара някои да смятат, че планът има стратегическа цел.
Фезал Басри – изтъкнат индонезийски икономист, обвини министерството на икономиката, че възнамерява да предостави дървения материал от сечищата на китайците в замяна на техните инвестиции в инфраструктурата на страната. Той обясни, че самата идея да се създаде палмова плантация върху планински район „е смешна от техническа гледна точка”, като добави, че от нарочения район тръгват 14 от 23-те реки на Борнео – тоест „обезлесяването на тези места крие голям риск от замърсяване на острова в дълбочина”.
Министерството на икономиката призна, че гигантската плантация ще донесе инвестиции в размер от 8 милиарда долара и ще създаде близо половин милион работни места.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.