IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Машинистът на влака убиец в Испания е задържан

Обвинен е в престъпление по непредпазливост

Пострадалият, но останал жив машинист на влака. Снимка: Reuters

Пострадалият, но останал жив машинист на влака. Снимка: Reuters

Машинистът на влака, който дерайлира вчера край Сантяго де Компостела в Северозападна Испания, е задържан под стража.

Водачът на влаковата композиция, чиято катастрофа причини смъртта на 78 души, е обвинен в престъпление по непредпазливост, заяви началникът на полицията в Галисия Хайме Иглесиас, цитиран от Франс прес. До този момент основното предположение за инцидента е "превишена скорост на опасен завой".

Иглесиас допълни, че за момента 52-годишният машинист Франсиско Хосе Гарсон Амо остава в болницата под полицейска стража, но все още е неспособен да даде показания поради здравословното си състояние.

Разследването на най-голямата железопътна катастрофа в страната от близо 70 години насам е насочено към евентуална грешка на машиниста и възможен дефект на спирачната система.

Кратък видеозапис, разпространен вчера в интернет, показа как влакът навлиза с висока скорост в остър завой, след което излиза от релсите и пада на една страна.

Според запис от радиокомуникациите от кабината на локомотива, публикуван в медиите, машинистът признал, че е управлявал влака със 190 км/ч по участък, на който ограничението на скоростта е 80 км/ч. Той работи от 30 години в държавната железопътна компания Ренфе, а от 2000 г. е машинист.

Испанската полиция съобщи, че са открити 78 тела, от които 72 са идентифицирани. По официални данни загиналите са 80. Сред идентифицираните трупове има трима чужденци – алжирец, мексиканец и американец, заяви Антонио дел Амо, координатор на полицейската акция по идентифициране на телата.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата