IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Казахстански банкер и дисидент е арестуван във Франция

Аблязов се противопостави на управлението на президента Назарбаев

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Бизнесменът дисидент Мухтар Аблязов, обвинен в незаконно присвояване на милиарди долари от казахстанска банка, е бил арестуван във Франция, заяви днес казахстански прокурор, цитиран от Асошиейтед прес. По думите на държавния обвинител Казахстан е уведомен за задържането от Интерпол.

Аблязов се противопостави на управлението на президента Нурсултан Назарбаев, който е на власт още от преди разпадането на Съветския съюз, отбелязва Асошиейтед прес.

През 2001 г. Аблязов учреди прореформаторска партия и бе осъден на шест години за злоупотреба с власт като енергиен министър. След като бе помилван през 2003 г., Аблязов даде пари на опозицията въпреки обещанията, че ще остане извън политиката.

Той отрича да е извършвал престъпление и казва, че тези твърдения са политически мотивирани. Внезапното депортиране на съпругата и дъщеря му от Италия миналия месец предизвика политическа криза, припомня Асошиейтед прес.
 

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата