Въпреки че докладът казва, че има отбелязан прогрес и в двете страни, антисемитизмът се е върнал сред учениците във Франция и е често практикуван от имигранти и мюсюлмани.
Франция все още трябва да ратифицира различни конвенции за правата на човека, като Международната спогодба за граждански и политически права, Европейската конвенция за националността и Конвенцията на ООН за защита на правата на всички миграционни работници и членовете на семействата им.
В допълнение към всичко това съществува и фактът, че законодателните и съдебните власти не са много наясно от расистките аспекти на нападенията, което често оставя жертвите беззащитни.
Мюсюлманите, например, са непрестанно изправени пред високите нива на расизъм.
“Антисемитизмът също се е увеличил ужасно много във Франция, особено в училищната среда”, предупреждава докладът.
В Австрия, където расизмът е част от всекидневния живот, според доклада, съществува и траен расизъм срещу чернокожи африканци, евреи и роми.
Останалите доклади за Турция, Босна и Херцеговина и Македония също показват проблеми с расизма.
В Турция е регистриран прогрес, но все още съществуват пропуски в гражданските, криминалните и административните закони срещу расизма, особено от огледна точка на религиозната свобода и толерантност към малцинствата.
Босна и Херцеговина също страда от подобни проблеми на религиозна нетолерантност, като резултат на националистична политика, проповядвана от етнически базираните партии. Това утежнява проблемите, възникнали в резултат на поствоенните трудности и условия.
В Македония съществуват високи нива на расизъм срещу ромското население, което живее в много лоши условия и е в социално и икономическо неблагоприятно положение. В страната съществуват и проблеми по отношение на други малцинства и бежанците.
Докладът е изготвен от Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността, която е експертна група, работеща за Съвета на Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.