Вашингтон и Лондон заплашиха със сериозен отговор, ако се докаже, че режимът в Сирия е използвал химическо оръжие срещу цивилни през миналата седмица, съобщава Bulgaria On Air.
Заплахата дойде след проведен 40-минутен разговор между американския президент Барак Обама и британския премиер Дейвид Камерън по повод обвиненията. Американският министър на отбраната Чък Хейгъл отново заяви днес, че Пентагонът е готов да изпълни всеки от подготвяните военни варианти за Сирия, който Барак Обама избере да изпълни.
По време на кризисния си телефонен разговор Барак Обама и Дейвид Камерън са изразили своята „дълбока загриженост” от информацията за използвано химическо оръжие от режима в Сирия срещу цивилни. В съобщение на Белия дом се казва, че двамата „ще продължат близките консултации” относно предполагаемата атака край Дамаск в сряда, „както и възможните отговори на международната общност на употребата на химически оръжия”.
Камерън е разговарял по въпроса и с канадския премиер Стивън Харпър. БиБиСи обаче коментира, че редица британски консерватори са показали ясно, че не желаят Лондон да се ангажира с каквато и да било военна интервенция в Сирия без консултация с парламента преди това.
В същото време Белият дом съобщи, че американското разузнаване продължава в координация с международните партньори да събира данни за установяване на случилото се в Сирия, за да отговори на употребата на химически оръжия. Стана ясно и че американският държавен секретар Джон Кери е разговорял със сирийския си колега Уалид ал Муалем, за да получи уверение от Дамаск, че ще предостави достъп до мястото на атаката на екипа от ООН инспектори. Кери също така е провел серия от разговори с външните министри на Йордания, Турция и Саудитска Арабия, както и с генералният секретар на Арабската лига. По време на тях той е наблегнал на важността от бързо установяване на фактите около обвиненията за използване на химическо оръжие.
По рано организацията Лекари без граница съобщи, че в три от болниците й край Дамаск се лекуват близо 3600 пациенти със симптоми на излагане на нервнопаралитичен газ. Всички те са пристигнали в рамките на три часа миналата сряда – денят на извършването на химическата атака. От тях 355 са починали.