Президентът Росен Плевнелиев заяви, че страните членки на ООН трябва да изпълнят обещанието си и да се обединят около общо споразумение за приоритетите за човешко развитие след 2015 г, което да включва и нов модел за устойчиво икономическо развитие, съобщиха от прессекретариатът на държавния глава.
Държавният глава направи изказване на кръгла маса в рамките на специално събитие в ООН, посветено на усилията, положени за изпълнението на Целите на хилядолетието за развитие до 2015 г. Участие във форума взеха генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, премиерът на Япония Шиндзо Абе, премиерът на Норвегия Йенс Столтенберг, Държавният секретар на САЩ Джон Кери, президентът на Световната банка Джим Йон Ким, Бил и Мелинда Гейтс.
„Приемането на Целите на хилядолетието през 2000 г. беше далновиден акт, който постави началото на амбициозния план за борба с бедността и изоставането в икономическото развитие. Определено бяха постигнати резултати и днес повече хора имат достъп до образование и до питейна вода, намалена беше детската смъртност и ограничено разпространението на болести, но очевидно са необходими допълнителни усилия в подкрепа на развитието“, подчерта президентът Росен Плевнелиев.
Като член на Европейския съюз България дава своя принос за изпълнението на Целите на хилядолетието за развитие. Направихме първите си стъпки като донори на помощи за развитие и хуманитарна помощ, като показахме солидарността си с хората в нужда по целия свят, посочи държавният глава.
България напълно споделя заложените в Стратегията „Европа 2020“ приоритети за постигане на енергийна ефективност и устойчиво управление на ресурсите, въвеждането на „зелени технологии“ и иновации. Ефективното управление на природните ресурси е ключов елемент и от Националната програма „България 2020“, допълни Росен Плевнелиев.
Президентът изтъкна още, че България ще продължи да насърчава отговорното отношение към природните ресурси и в рамките на регионалното сътрудничество. „Наскоро страната ни беше домакин на международна конференция за развитието на Дунавския регион. „Наша обща цел е изграждането на „зелена“ икономика, която ще промени моделите на производство и потребление на електроенергия в подкрепа на устойчивото развитие“, каза Росен Плевнелиев.
Хармонизирането на българската политика в областта на образованието в съответствие със стратегията на ЮНЕСКО “Образование за всеки през 21 век“ също бе отбелязано от Плевнелиев, като необходима основа за благосъстоянието на нацията.
„Останало без образование дете днес, ще стане човек, осъден да живее в материална и духовна нищета утре. Затова трябва да положим всички усилия за постигането на качествен образователен модел“, каза още българският държавен глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.