IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сноудън живее в Русия "с жълти стотинки"

Той иска да получи руско гражданство, съобщи адвокатът му

Едуард Сноудън. Снимка: архив, Reuters

Едуард Сноудън. Снимка: архив, Reuters

"Бившият агент на ЦРУ Едуард Сноудън живее в Русия с жълти стотинки", вече е изхарчил всичките си пари, но все още не е намерил подходяща работа, пише руското издание "Утро".

Според адвоката на Сноудън Анатолий Кучерена неговият довереник, останал на практика без собствени средства, се издържа в Русия с дарения от местни и чуждестранни фондации.

Живее "доста бедно . . . води обикновен живот като мнозина в Русия". "Ще се повторя - останал е с много малко пари. Защото всичко, което е направил и е казал, не е заради пари, а заради неговите убеждения", цитира електронното издание думи на юриста пред сайта LifeNews.

Сноудън се разхожда свободно по улиците и много рядко се случва някой да го познае. Безспорно го охраняват, но гардовете "не крачат задължително до него, 90-те вече са в миналото", отбелязва Кучерена.

Сноудън вече доста добре говори руски и "се адаптира" към действителността в страната. Развил е дори "някои предпочитания в руската кухня". В момента разглежда оферти за работа в издателската дейност и журналистиката, също и в програмирането, което му е основна специалност, но все още не е направил окончателен избор. Скоро чака родителите да го посетят в Русия и решението ще бъде взето заедно с тях, разказва адвокатът.

Според Кучерена Сноудън иска да получи руско гражданство, за което е необходимо да живее в Русия пет години. В случая му е дадено временно убежище за една година - срок, който може да удължава до безкрайност, и ако навърши пет години в страната, ще има право да получи руски паспорт.

След разкритията на Сноудън за електронното наблюдение, практикувано от разузнаванията на САЩ, американските власти все още го обвиняват в шпионаж. Русия не съобщава къде живее беглецът, водена от съображения за сигурност, припомня "Утро".
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата