Във Франция днес влиза в сила закон "за прозрачност в обществения живот". Текстът му е обнародван във френския Държавен вестник, предаде ИТАР-ТАСС.
Законът задължава водещите политици - министри, депутати и сенатори, а също редица чиновници, ръководители на местни администрации на изборна длъжност - да представят публично декларация за доходите и имуществото си.
Освен това министри и членове на парламента са длъжни да огласяват финансовите си авоари. В декларацията си тези лица - около 8000 души - трябва да посочват също с какво се занимава съпругът или съпругата им.
Законът се отнася и за имуществото на кандидатите за президент на страната.
Досега Франция бе сред малкото демократични държави, в които народните избраници не бяха длъжни да огласяват имуществото си по силата на принципа за неприкосновеността на личния живот.
Законът беше обсъден в парламента, после бе одобрен от Конституционния съвет, който внесе редица важни промени. Тези промени на свой ред бяха одобрени от парламента.
Инициатор на закона бе президентът Франсоа Оланд. "Този закон ще има много важни последствия", изтъкна той на последното заседание на правителството.
Законопроектът беше разработен след скандала с бившия министър на бюджета Жером Каюзак, който се опита да скрие, че разполага със значителна сума в швейцарска банка. Спазването на закона ще се следи от Висш съвет за прозрачност в обществения живот, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.